Wikibiopedia

 

Krzysztof Gradziuk

Krzysztof Gradziuk (ur. 4 czerwca 1979) - polski muzyk jazzowy (perkusja, kompozycja).

Działalność

Gradziuk studiował jazz w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2003 roku otrzymał roczne stypendium Akademii Muzycznej w Lipsku; w 2004 roku wziął udział w Letnich Warsztatach Jazzowych w Louisville (USA) w klasie Johna Rileya i Steve'a Davisa. W 2004 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

W 2001 roku Gradziuk założył trio RGG wraz z pianistą Przemysławem Raminiakiem i basistą Maciejem Garbowskim, do którego w 2013 roku dołączył Łukasz Ojdana jako nowy pianista; trio RGG współpracowało z takimi muzykami jak Evan Parker, Verneri Pohjola, Samuel Blaser i Trevor Watts i wydało do tej pory jedenaście albumów. Pracował również w zespołach Macieja Obary, Anny Gadt, Macieja Fortuny, Daniela Popiałkiewicza i Leszka Kułakowskiego oraz jest członkiem kwartetu Piotra Schmidta, z którym wydał trzy albumy. Wraz ze skrzypkami Marcinem Hałatem i Maciejem Garbowskim założył trio Sowa, które zaprosiło pianistę Pablo Helda do zagrania na swoim drugim albumie Improcode. W 2017 roku ukazał się album Gemstones z Verneri Pohjolą i Maciejem Garbowskim oraz album Swords (2020) z Paulim Lyytinenem i Garbowskim.

Gradziuk prowadzi klasę perkusji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, na Wydziale Jazzu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Szkole Policealnej im. Henryka Majewskiego w Warszawie.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności