Matylda Krzykowski (* 1982 w Świebodzicach, Polska) jest polsko-niemiecką projektantką i kuratorką.
Matylda Krzykowski ukończyła studia licencjackie w zakresie projektowania produktu w Academie Beeldende Kunsten Maastricht i była artystką-rezydentką w Jan van Eyck Academie w Maastricht w latach 2014/2015. Była profesorem wizytującym na Muthesius University of Fine Arts and Design Kiel na wydziale Industrial Design / Interface Design oraz w School of the Art Institute of Chicago na wydziale AIADO (Architecture, Interior Architecture, and Designed Objects). Od 2018 roku wykłada na Bern University of the Arts. Oprócz działalności dydaktycznej prowadzi wykłady dla wydziałów wzornictwa i architektury, a także jest członkiem jury.
Krzykowski ma w swoim dorobku liczne wystawy w formie kuratorskiej i scenograficznej. Realizuje międzynarodowe wystawy w kontekście biennale, galerii i muzeów. Tematyka Krzykowskiego obejmuje przestrzeń cyfrową i fizyczną oraz rolę kobiet w branży projektowej. Jej prace koncentrują się na wizualizacji problemów strukturalnych, które projektantki napotykają w swojej pracy. Podczas studiów, w 2007 roku założyła niezależny blog Matandme.com. Przedstawia na nim pracę, pomysły i życie współczesnych praktyków w ich pracowniach i podczas wystaw.
W latach 2011-2017 była współzałożycielką i dyrektorką artystyczną działającego na arenie międzynarodowej Depot Basel, organizacji zajmującej się współczesnym designem w Bazylei. Celem Depot Basel jest negocjowanie współczesnego designu poza istniejącymi strukturami komercyjnymi jako miejsca dla współczesnego designu. Inicjatywa zdobyła nagrody, w tym Basel Culture Prize 2012 i Swiss Design Award 2013. Po zamknięciu siedziby przy Voltaplatz, grupa rozwinęła swoją obecność online, "Online Depot", która zdobyła nagrodę Swiss Design Award w 2017 r., a w latach 2016-2018 zaprojektowała kolekcję dla New York Chamber Gallery, która przejawiała się w czterech wystawach. Czwarta wystawa obejmowała wyłącznie projektantki ze specjalnie wyprodukowanymi przedmiotami. Pod marką "Legia Cudzoziemska" zrealizowała sympozjum "A Woman's Work" wraz z Verą Sacchetti oraz wystawę "Add to the Cake" w Kunstgewerbemuseum Dresden w zamku Pillnitz w 2019 roku, a wraz z Anniką Frye zainicjowała projekt Muthesius Parallax ze studentami Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania Muthesius w 2018 roku. Wraz z Jonathanem Salomonem była kuratorką wystawy projektowej "Always Sure, Never Certain" w 2019 roku w School of the Art Institute w Chicago.
2018: Muthesius Parallax, Istanbul Design Biennial "A School of Schools", Stambuł
2018: Muthesius Parallax, przy dyskursywnym wsparciu Anniki Frye, doroczna wystawa Insight/Outlook Muthesius University, Kilonia
2018: Féminin, Valentina Cameranesi, Designparade Toulon, Tulon
2019: The Design Show 2019, moda, architektura, projektowanie wnętrz i projektowanie przedmiotów, współkuratorowanie z Jonathanem Solomonem, School of the Art Institute, Chicago
2020: Total Space, współtworzenie i scenografia, Museum für Gestaltung Zurich