Wikibiopedia

 

Pearl Alcock

Pearlina Pearl Alcock (ur. 25 maja 2006 w Brixton) - brytyjska artystka i właścicielka klubu. Jest jedną z artystów sztuki outsider.

Życie

Pearl Alcock urodził się w 1934 roku jako Pearlina Smith na wsi Jamajki i spędził dzieciństwo i młodość w Kingston, Jamajka. W wieku 25 lat opuściła Jamajkę i w 1958 roku, jako część Pokolenia Windrusa, odłączyła się od swojego męża, Frankokanadianina. Po przyjeździe miała tylko 5 funtów. Jej pierwsza praca znalazła ją jako służącą w Leeds. Potem pracowała w fabryce i zaoszczędziła 1000 funtów.

Około 1970 roku przeprowadziła się do Brixton i otworzyła sklep z odzieżą damską przy 106 Railton Road. Ta okolica była znana ze swoich powiązań ze społecznością LGBTQ w Londynie. Alcock był popularnym członkiem jej dzielnicy. Nawet biseksualnie, od połowy lat 70-tych, w piwnicy swojego sklepu pracowała na podnośniku, który był nielegalny lub nielegalny. Nieformalnie obsługiwany bar bez licencji, który był popularny jako bezpieczne miejsce dla lokalnej społeczności gejów i stał się miejscem spotkań czarnej społeczności gejów w Londynie. Większość jej klientów to czarni geje z Karaibów, z których wielu było ich przyjaciółmi. W tym czasie jej podnoszenie było jedynym barem dla gejów w Brixton, co oznaczało, że przyciągnęła czarnych z całego Londynu, którzy chcieli spotkać się w pobliskim pokoju bez rasizmu, który był wówczas najczęściej w białej scenie gejów.Po wyborach Margaret Thatcher w 1979 roku policja zaczęła działać przeciwko Schohensowi. Aby uniknąć nalotów, Alcock wstrzymał wyciek alkoholu. W 1981 roku ich sklep nie był już finansowo ulokowany, ponieważ klienci nie byli w stanie utrzymać się po pierwszym powstaniu w Brixton. Zamknęła bar i otworzyła kawiarnię na tej samej ulicy, w budynku należącym do jej krewnych. Po kolejnych zamieszkach w Brixton w 1985 r. zamknięto działalność kawiarni, a Alcock zubożał i korzystał z pomocy społecznej. Ogłoszono ją w 2005 r., rok przed śmiercią, kiedy to została pokazana w Tate Britain na wystawie artystycznej "Outsider." Pearl Alcock (ur. 25 maja 2006 w Londynie.

Zakład

Pearl Alcock zaczął się artyzować w wieku ponad 50 lat. Przygotowała dla przyjaciółki kartkę urodzinową z opakowania damskiej rajstopy i przy użyciu kredek. Wywołało to dożywotnie ożywienie kreatywności. Urodzinowa karta znalazła duże odgłosy i zaczęła przygotowywać zakładki z opakowań, które sprzedała za funt za sztukę. Przyjaciele pomagali im w pracy, kupując materiały lub nabywając dzieła. Po jakimś czasie Alcock robił większe kawałki. Ich abstrakcyjne obrazy zostały pokazane w galeriach, a ich prace komercyjne, takie jak pocztówki, sprzedawane pod kartami kolejowymi. Począwszy od końca lat osiemdziesiątych, dzieła Alcocka zostały wydane w 198 galerii, Almeida Theatre i Bloomsbury Theatre. W 2005 r. prace w Tate Britain zostały pokazane w ramach wystawy "Outsider Art" (Artyda Outsidera). W 2019 roku była przedmiotem corocznej retrospektywy w galerii Whitworth w Manchesterze.Wyprodukowała ponad 300 dzieł sztuki, w których utrzymywała swoje wizje i nastroje jako abstrakcyjne kłęby koloru i tekstury. Alcock opisuje niektóre z ich dzieł jako obrazy nastroju, które są inspirowane jak sny od wewnątrz. Obrazy te są przechowywane w jasnych kolorach i przypominają abstrakcyjne prace ekspresjonistyczne. Obok tych abstrakcyjnych obrazów z powtarzającymi się wzorami malowała portrety, zazwyczaj bez tytułu, kwiatów i ptaków, takie jak żółte kanarki z nadętymi piersiami lub podłużne niebieskie ptaki. Niektóre z nich zostały nabyte przez kolekcjonerów Moniki Kinley i Victora Musgrave'a, aby umieścić je w kolekcji sztuki Outsidera, która jest obecnie częścią stałej kolekcji Whitworth Art Gallery.

Wystawy

2022: Coming Home. Wystawa indywidualna, Galeria 198, Londyn

2019: Whitworth Art Gallery, Manchester

2005: Outsider Art. Tate Britain, Londyn

2001: October Gallery, Londyn

1989: Three Brixton Artists: Pearl Alcock, George Kelly, Michael Ross. 198 Gallery, Londyn

1989: Mood Paintings. Wystawa indywidualna, Galeria 198, Londyn

Almeida Theatre

Bloomsbury Theatre

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności