Wikibiopedia

 

Nadège Abomangoli

Nadège Abomangoli (ur. 15 września 1975 r. w Brazzaville, Republika Konga) - francuska polityk, członkini partii La France insoumise i posłanka do parlamentu w okręgu wyborczym Seine-Saint-Denis X.

Życie

Abomangoli dorastała w Épinay-sur-Seine (Seine-Saint-Denis). Początkowo była zaangażowana w SOS Racisme, a w 2006 r. wstąpiła do Partii Socjalistycznej. Ukończyła studia w Institut d'études politiques de Paris. Pracuje jako wysoki urzędnik państwowy w Urzędzie Miasta Paryża.

W 2010 r. została wybrana do rady regionu Île-de-France. Sprawowała ten urząd do 2015 roku. Przewodniczyła Komisji Sportu i Rekreacji. W marcu 2014 r. zajęła drugie miejsce na liście PS w wyborach samorządowych w Villetaneuse. W 2015 r. została wybrana na radną departamentalną kantonu Épinay-sur-Seine wraz z Michelem Fourcade. W latach 2015-2021 była wiceprzewodniczącą rady departamentu Seine-Saint-Denis, odpowiedzialną za politykę mieszkaniową i bezpieczeństwo. W 2019 r. opuściła Partię Socjalistyczną i dołączyła do La France Insoumise.

W pierwszej turze głosowania lista kierowana przez Bertranda Kerna (PS - EÉLV - PRG - GRS - PP) wygrała wybory samorządowe w Pantin z wynikiem 57,60%, podczas gdy lista Nadège Abomangoli otrzymała 18,81% i 4 mandaty w opozycji. W wyborach departamentalnych w 2021 r. Nadège Abomangoli i Samir Amziane z ramienia LFI w kantonie Pantin otrzymali 23,69% głosów w pierwszej turze. Nie wystartowali w drugiej turze głosowania, ponieważ Mathieu Monot i Nadia Azoug (PS-EELV) otrzymali znacznie więcej głosów.

Abomangoli została nominowana przez sojusz wyborczy NUPES w okręgu Seine-Saint-Denis X przeciwko poprzedniemu posłowi LR Alainowi Ramadierowi w wyborach parlamentarnych w 2022 roku. W pierwszej turze głosowania uzyskała 39,71% głosów w porównaniu z 20,07% Ramadiera; następnie wygrała z nim w drugiej turze z 14 228 głosami, co stanowiło 55,53% oddanych głosów.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności