Wikibiopedia

 

Michał Belina Czechowski

Michał Belina Czechowski (* 25 września 1818 w Sieciechowicach koło Krakowa, Polska; † 25 lutego 1876 w Wiedniu), były polski ksiądz franciszkański, był pierwszym misjonarzem adwentystycznym w Europie, ale niezależnym od Generalnej Konferencji Adwentystów Dnia Siódmego. Znacząco przyczynił się do rozwoju uniwersalnego rozumienia misji w adwentyzmie.

Życie

Michał Belina Czechowski wstąpił do klasztoru franciszkanów w Stopnicy w wieku 17 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1843 r. w Warszawie. Był jednak rozczarowany moralnymi nadużyciami w życiu klasztornym, więc udał się do Rzymu i w październiku 1844 r. przyjął audiencję u papieża Grzegorza XVI. Czechowski był również aktywny politycznie - prowadził kampanię na rzecz autonomii narodowej Polski i dlatego musiał wyemigrować.

Czechowski ostatecznie opuścił Kościół rzymskokatolicki, ożenił się w Solothurn w 1850 r. i pracował jako introligator w Brukseli. W Londynie poznał baptystów, którzy pomogli mu uzyskać darmowy bilet do Nowego Jorku. W 1852 r. baptyści zaproponowali mu stanowisko ewangelisty wśród francuskojęzycznych Kanadyjczyków w amerykańskim stanie Nowy Jork, gdzie z powodzeniem pracował i został wyświęcony na pastora.

W 1856 r. zapoznał się z Adwentystami Dnia Siódmego, a w 1857 r. dołączył do nich. W 1864 roku, po kilku latach głoszenia w Kanadzie i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, zaproponował wyjazd do Europy jako misjonarz, ale Konferencja Generalna odmówiła.

Ponieważ Czechowski nie miał własnych funduszy, zapewnił sobie wsparcie Chrześcijańskiego Kościoła Adwentowego w Bostonie. Udał się do Europy i zaczął głosić w dolinach waldensów w Piemoncie. Ponieważ spotkał się z dużym sprzeciwem we Włoszech, przeniósł się do francuskojęzycznej Szwajcarii, gdzie w ciągu trzech lat udało mu się utworzyć kilka grup sabatariuszy, z których największa znajdowała się w Tramelan niedaleko Biel. Nie tylko ochrzcił wielu wierzących w Adwencie, ale także zatrudnił kilku z nich jako ewangelistów książkowych. Założył również wydawnictwo. Pierwszymi jego nawróconymi byli Jean-David Geymet (pracownik fabryki i pierwszy ewangelista książkowy) i Catherine Revel.

Czechowski nauczał zasad Adwentystów Dnia Siódmego wszędzie, choć sam nie był już związany ze wspólnotą.

W 1868 r. chrześcijanie adwentowi odmówili dalszego wspierania go. Następnie opuścił Szwajcarię i prawdopodobnie spędził resztę życia zubożały w południowej Europie.

Czechowsky zmarł z wycieńczenia w Wiedniu (zgodnie z potwierdzonym aktem zgonu). Wcześniej założył zbory adwentystyczne w Peszcie (Węgry) i Pitesti (Rumunia).

Czechowski pozostawił po sobie małe niezależne zbory adwentystyczne w Szwajcarii (np. w Tramelan) i we Włoszech. Członkowie jednego z tych zborów założyli adwentystyczne czasopismo i nawiązali kontakt z Adwentystami Dnia Siódmego w Ameryce, co doprowadziło do fundamentalnej rewizji adwentystycznej koncepcji misyjnej.

Literatura

Daniel Heinz: CZECHOWSKI, Michael Belina, katolicki renegat, ewangelista wolnego kościoła i misjonarz. W: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Tom 17, Bautz, Herzberg 2000, ISBN 3-88309-080-8, Sp. 248-252.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności