Wikibiopedia

 

Łucja Madziar

Łucja Madziar (* 1981 w Gdyni, Polska) jest polską skrzypaczką. Jest aktywna jako solistka, I koncertmistrz i kameralistka.

Życie

Łucja Madziar swoje pierwsze wrażenia muzyczne odebrała dzięki twórczości polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach otrzymała w wieku sześciu lat w Poznaniu. Rozpoczęła naukę u Petru Munteanu, a następnie kontynuowała ją u Silvii Marcovici. Podążała za tradycją francusko-belgijskiej szkoły skrzypcowej.

W 1997 roku Madziar przyjechała do Niemiec, aby studiować grę na skrzypcach na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Rostocku. Mieszkała w Niemczech do czasu przeprowadzki do Austrii w 2023 roku i posiada zarówno polskie, jak i niemieckie obywatelstwo.

Madziar gra obecnie na skrzypcach Carlo Ferdinando Landolfiego z 1759 roku i smyczku Nikolaja Kittela, wykonanym około 1860 roku.

Działalność

Łucja Madziar występowała jako solistka i kameralistka w Elbphilharmonie, wiedeńskim Konzerthaus, Konserwatorium Moskiewskim, na Beethovenfest Bonn, Württemberg Chamber Orchestra Heilbronn, Neubrandenburg Philharmonic Orchestra, Folkwang Chamber Orchestra oraz na festiwalu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Od czasu debiutu z Koncertem skrzypcowym Johannesa Brahmsa w hamburskiej Laeiszhalle, regularnie występuje jako solistka z renomowanymi orkiestrami i współpracuje z uznanymi dyrygentami, w tym Stefanem Solteszem, Ivanem Repušićem, Jörgiem Faerberem, Michele Spotti, Karen Kamensek i Alexandrem Joelem.

Jej praca jako koncertmistrza odegrała ważną rolę w karierze muzycznej Madziar. Była pierwszym koncertmistrzem Orkiestry Filharmonicznej w Essen (2006-2010), Opery Państwowej w Hanowerze (2010-2022), Orkiestry Filharmonicznej w Monachium i Deutsche Oper Berlin (2019-2021). Od 2023 roku jest pierwszym koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Radia Wiedeńskiego ORF. Na stanowisku pierwszego koncertmistrza regularnie występuje również z głównymi orkiestrami w Niemczech i za granicą. Między innymi towarzyszyła Davidowi Garrettowi podczas "ECHO Klassik 2010". W 2019 roku wystąpiła na "Festive Opera Gala for the German AIDS Foundation", a w 2023 roku na koncercie "Christmas in Vienna", który odbywa się od 1992 roku.

Wraz z Kathariną Sellheim (fortepian) i Johannesem Krebsem (wiolonczela), Madziar jest członkiem-założycielem Hanowerskiego Tria Fortepianowego, które zyskało sławę dzięki takim projektom jak kompletne nagranie kwartetów fortepianowych Ludwiga van Beethovena i nagranie niepublikowanej muzyki kameralnej Emilie Mayer.

Utwory

Brakujące ogniwo: Emilie Mayer - Nowo odkryte tria fortepianowe d-moll, Es-dur i a-moll Genuin, 2022.

Ludwig van Beethoven: Kwartety fortepianowe Genuin, 2019.

Nagrody i wyróżnienia

2010: Nagroda Aalto dla młodych artystów

2005: Zwycięzca i laureat międzynarodowego konkursu skrzypcowego "Vaclav Huml" w Zagrzebiu

2005: Laureat międzynarodowego konkursu "Fritz Kreisler" w Wiedniu.

2002: Zwycięzca międzynarodowego konkursu skrzypcowego "Henri Marteau" w Lichtenbergu.

2001: Zwycięzca i laureat międzynarodowego konkursu skrzypcowego "Andrea Postacchini" w Fermo.

1998: Nagroda DAAD za wybitne osiągnięcia

1997: Zwycięzca międzynarodowego konkursu skrzypcowego "Kloster Schöntal", 1997

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności