Wikibiopedia

 

Michael Adams (Maler)

Michael Adams (ur. 27 grudnia 1937 w Malezji) - malarz angielski.

Życie

Michael Adams urodził się w 1937 roku w Malezji jako syn rośliny kauczukowej i śpiewaczki operowej. Od 9. Uczył się w Anglii. W wieku 16 lat ukończył Falmouth Szkołę Sztuk Pięknych oraz Royal College of Art w Londynie w latach 1958-1961. Tam studiował u Juliana Trevellyana. Po ukończeniu studiów grawerskich Adams pracował jako nauczyciel na Uniwersytecie Makerere w Ugandzie do 1965 roku, a następnie postanowił pracować jako wolny artysta.

W roku 1971 poznał Angielkę Heather Denselow, która uczyła w Nairobi w szkole podstawowej. Przenieśli się na Seszele w 1972 roku i wzięli ślub w tym samym roku. Jej syn Tristan urodził się w 1977 roku, a córka Alyssa w 1980 roku. Obaj stali się artystami, podobnie jak ich ojciec, i wspólnie wystawiają swoje zdjęcia w galerii połączonej z domem mieszkalnym w Mahé na Seszelach.

W 2001 roku został królową Elżbietą II za zasługi sztuki na Seszelach. wyróżniony tytułem MBE.

Mądrość i styl

W mediach malarz Michael Adams często nazywany jest Gauguinem Seszelskim. Ponieważ tak jak ten po poruszającym się życiu, najpierw na Tahiti, a następnie na Marquesasinsel Hiva-Oa, Adams, po długich latach wędrówki, odnalazł swoje miejsce na Mahe, głównej wyspie Seszeli, głównie przez Afrykę w 1972 roku.

Pod dwoma innymi względami Michael Adams przypomina Paula Gauguina. Szukają intuicji w dziewiczej przyrodzie, jak również w prostym życiu na miejscu, gdzie wszystko oznacza niewinność i wolność. (Encyclopaedia Universalis). I obaj pokonują formalny obraz impresjonizmu poprzez zwiększoną do najwybitniejszej światłości stosowanych kolorów.Pomimo tych wspólnych cech, ich sztuka jest różna. W Gauguin kolory są podzielone na powierzchnie, co wywarło ogromny wpływ na symbolizm i ekspresjonizm. W przeciwieństwie do Michaela Adamsa płyną jak nieokrzesany strumień. Od czasu do czasu złoto Adams'a przypomina nieco o pokojowym imperium studniowej wody, z którą Adam miał trzy dekady luźnych przyjaciół. Poznali się w Ugandzie w 1968 roku i rozmawiali o swojej sztuce. Ale podczas gdy abstrakcyjne obrazy austriackiego stylu secesyjnego są widoczne w setkach wód, Adams w swoim własnym języku (maluje prawie wyłącznie kolorami wodnymi) pogłębia się w kształtach i kolorach natury.

W związku z tym styl Adama nie należy do znanych stylów. To nie ma dla niego żadnego znaczenia. Idzie własnymi drogami i wygląda na ukrytego na tropikalnym pustkowiu, którego rzadko opuszcza na podróż. Żyje ze sprzedaży swoich sitodruków, które jego żona Heather organizuje w swojej małej galerii na wyspie. Bo może się rozstać z oryginałami tylko jako wyjątek. w końcu nie sprzedaje się też swoich dzieci, argumentując, że jego obrazy trudno znaleźć na rynku artystycznym.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności