Wikibiopedia

 

John Aitken (Futbolista, 1897)

John Gordon Aitken (ur. 10 września 1897 w Glasgow, zm. 17 grudnia 1967) - szkocki piłkarz. Największym sukcesem lewego skrzydłowego, który podczas swojej kariery walczył jakby o partie klubów angielskich i szkockich, był w 1929 r. zysk szkockiego pucharu z FC Kilmarnock.

Ćwiczenia sportowe

Aitken uczęszczał do szkoły Johna Watsona w Edynburgu, gdzie początkowo był bardziej przywiązany do rugby niż piłki nożnej. Wkrótce po ukończeniu studiów przyłączył się do wojska i po powrocie rozpoczął szkolenie techniczne. Piłka nożna była pierwszym krokiem w różnych klubach w Glasgow i wokół Glasgow, wśród których do 1921 roku liczyły się St Anthony's, St Roch's, Third Lanark i FC Clyde. W maju 1921 roku Aitken przyłączył się do angielskiego drugiego ligisty FC Bury, za który walczył w 80 meczach ligi, strzelając do ośmiu bramek. W 1924 roku wstąpił do najwyższej klasy angielskiej drużyny piłkarskiej w Third Division North.

W Southport pozostał tylko rok, podobnie jak na następujących stacjach Crewe Alexandra, Norwich City i Northampton Town. W Southport krążyła plotka, że ci dwaj skrzydłowi z Glasgow byli braćmi Jocka i Fergie Aitkena; nie byli nawet spokrewnieni. W 1928 roku Aitken wrócił do Szkocji, a w FC Kilmarnock świętował największe sukcesy w swojej karierze. W 1929 roku w finale wygrał z Glasgow Rangers (2:0) pierwszą bramę, a trzy lata później ponownie stanął przeciwko temu samemu przeciwnikowi w finale, który jednak został stracony po dwóch partiach. Kolejną kulminacją w karierze był w grudniu 1931 r. mecz przeciwko Dundee United (8:0), kiedy to, choć rzadko spotykał się jako łowca bramek, było pięć bramek dla Killie. W FC St. Mirren, a później FC Morton, Aitken zakończył karierę sportową w sezonie 1933/34.

Aitken pracował w stoczniach Glasgow aż do przejścia na emeryturę w wieku 65 lat, zanim zmarł pięć lat później.

Sukcesy

Puchar szkocki (1): 1929

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności