Wikibiopedia

 

Jason Aguemon

Jason Rilwann Aguemon (ur. 14 kwietnia 1992 r. w Paryżu) - francuski piłkarz grający na pozycji running back.

Kariera

Aguemon rozpoczął grę w futbol amerykański w młodzieżowej sekcji La Courneuve Flash. Z reprezentacją Francji U19 zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Kolonii w 2011 roku. W następnym roku został mistrzem Francji juniorów z drużyną Flash. Po zakończeniu sezonu we Francji, Aguemon został podpisany przez Lübeck Cougars z GFL 2 w lipcu 2015 roku. W pięciu meczach zanotował 163 jardy biegowe i 21 jardów odbiorczych, zdobywając łącznie dwa przyłożenia. Następnie powrócił do Flash i wygrał Casque de Diamant, finał mistrzostw Francji, z drużyną w 2017 i 2018 roku. W 2018 roku Aguemon był również częścią reprezentacji Francji, która została mistrzem Europy w Vantaa. W finale przeciwko Austrii zanotował 63 jardy biegowe i przyłożenie. W sezonie 2019 był wykorzystywany głównie jako zawodnik defensywny.

Po wzięciu udziału w Combine zorganizowanym przez Canadian Football League (CFL) w Paryżu w styczniu 2020 roku, został zaproszony na CFL Combine zaplanowane na koniec marca w Toronto. Z powodu pandemii Covid-19 wydarzenie zostało odwołane i odbędzie się wirtualnie w 2021 roku. Aguemon nie został wybrany do CFL Global Draft.

W maju 2021 r. drużyna Leipzig Kings ogłosiła podpisanie kontraktu z Aguemonem na inauguracyjny sezon Europejskiej Ligi Piłki Nożnej (ELF). Aguemon był piątym zawodnikiem w lidze z największą liczbą jardów w biegu (518), ale nie udało mu się awansować do playoffów z Kings z bilansem pięciu zwycięstw do pięciu porażek. Aguemon przeniósł się do nowo założonej franczyzy Rhein Fire na sezon 2022 ELF. Rozpoczął tam sezon jako starter, zanim musiał zrzec się tej roli na rzecz Daniela Rennicha. Został zwolniony przez Fire w połowie sezonu pod koniec lipca. W październiku 2022 roku Aguemon zakończył karierę w reprezentacji narodowej po meczu fazy grupowej Mistrzostw Europy z Austrią.

Aguemon wrócił do ojczyzny na sezon 2023 i podpisał kontrakt z nowo założoną franczyzą Paris Musketeers.

BobslejeW grudniu 2017 roku Aguemon wziął udział w zawodach Pucharu Europy w Königssee i La Plagne jako popychacz w czteroosobowych bobslejach.

Statystyki

Uwaga: Statystyki dla lig francuskiej i niemieckiej nie pokazują liczby meczów jako starterzy lub cele.

Prywatnie

Aguemon jest kuzynem graczy futbolu amerykańskiego Ibel Ahidazan, Armel Ahidazan i Maxe Ahidazan.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności