Wikibiopedia

 

Henry Alford

Henry Alford (* 7 października 1810 w Londynie; † 12 stycznia 1871 w Canterbury) był anglikańskim teologiem i badaczem Nowego Testamentu.

Życie

Henry Alford pochodził z rodziny duchownych anglikańskich. Jego ojciec o tym samym imieniu był wikariuszem w Ampton niedaleko Bury St Edmunds. Jego matka Sarah Eliza zmarła przy porodzie, więc chorowity i słabo wyglądający chłopiec dorastał z krewnymi, głównie ze swoim wujem Samuelem Alfordem w parafii Curry Rivell niedaleko Taunton.

Alford zapisał się do Cambridge w październiku 1829 roku. Studiując teologię w Cambridge, specjalizował się w greckim Nowym Testamencie. Został członkiem Trinity College w 1834 roku i wykładowcą Hulsean w 1841 roku. Po ukończeniu studiów Alford był administratorem parafii w Ampton, parafii swojego ojca, aż do święceń kapłańskich (1834). W latach 1835-1853 był rektorem w Wyneswold. Wkrótce po objęciu tego stanowiska ożenił się ze swoją kuzynką Fanny Alford (córką Samuela Alforda, w którego domu dorastał). Para miała czworo dzieci, z których dwóch synów zmarło młodo, a córki osiągnęły dorosłość i wyszły za mąż.

W 1853 r. rodzina przeniosła się do Londynu, a Henry Alford objął pastorat w Marylebone (Quebec Chapel). Od 1857 r. do śmierci w 1871 r. był dziekanem Canterbury. Kupił Vine's Gate w pobliżu Sevenoaks jako swój dom spokojnej starości. Alford należał do kręgu literackiego, do którego należeli bracia Tennyson, Charles Merivale i Christopher Wordsworth. Jako młody człowiek pisał własne wiersze i skomponował kilka hymnów, z których najbardziej znane to Come, ye thankful people, come, In token that thou shalt not fear i Ten thousand times ten thousand. Przetłumaczył również Odyseję. Alford był wszechstronnie utalentowany. Komponował utwory na fortepian i organy, a także malował akwarele i rzeźbił w drewnie.

Głównym dziełem naukowym Alforda jest wydanie czterotomowego greckiego Nowego Testamentu (1850-1861). Aby móc korzystać z prac niemieckich krytyków tekstu, spędził trzy miesiące ucząc się niemieckiego w Bonn. Jego grecki Nowy Testament został oparty na tekście Philippa Buttmanna i Karla Lachmanna, z poprawkami Samuela P. Tregellesa i Konstantina von Tischendorfa. Jego własne osiągnięcia naukowe to liczne obserwacje filologiczne. Odrzucił ścisłą inspirację słowną i przyjął umiarkowanie liberalne stanowisko.

Jako dorosły, Henry Alford posiadał energię, o którą nie podejrzewano go w dzieciństwie. Oprócz ciężkiej pracy akademickiej, dużo podróżował, zwłaszcza w ostatniej dekadzie życia, i cieszył się dobrym zdrowiem aż do nagłej śmierci.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności