Wikibiopedia

 

Harry d'Abbadie d'Arrast

Harry d'Abbadie d'Arrast, urodzony jako Henry Charles Armand d'Abbadie d'Arrast lub Henri d'Abbadie d'Arrast (* 6 maja 1897 w Buenos Aires, Argentyna; † 17 marca 1968 w Monte Carlo, Monako), był francusko-amerykańskim reżyserem filmowym późnej ery kina niemego i wczesnej ery kina dźwiękowego. Choć dziś zupełnie nieznany w Niemczech, Harry d'Abbadie d'Arrast był czasem porównywany do Ernsta Lubitscha.

Życie

d'Arrast pochodził z wybitnej francusko-baskijskiej rodziny arystokratycznej i dorastał w Argentynie i Francji. Po tym, jak początkowo walczył dla Francuzów w I wojnie światowej, przybył do Hollywood dzięki znajomości z reżyserem George'em Fitzmaurice'em. Tam najpierw pracował przy produkcji Charlesa Chaplina Noce pięknej kobiety (OT: A Woman of Paris), a następnie pracował jako asystent Chaplina przy Gorączce złota. d'Arrast pozostał bliskim przyjacielem Chaplina przez całe życie, który później często odwiedzał go we Francji w jego wiejskiej posiadłości. Następnie nakręcił swój pierwszy film dla Paramount Pictures, który natychmiast przyciągnął uwagę krytyków. Dwie komedie Śmiech, które nakręcił z Nancy Carroll i Fredriciem Marchem w Paramount's Astoria Studios w Nowym Jorku, oraz Topaze, dla którego David O. Selznick sprowadził go do RKO w 1933 roku, były szczytowym punktem jego kariery. Oba filmy charakteryzują się elegancką inscenizacją, inteligentnym scenariuszem i doskonałymi kreacjami aktorskimi.

W Topaze, który trafił do kin jeszcze przed wejściem w życie surowych przepisów cenzorskich Kodeksu Produkcyjnego, d'Arrast przedstawia perypetie oszusta, granego przez Johna Barrymore'a, który żyje otwarcie ze swoją kochanką (Myrna Loy). Krytycy stawiali d'Arrast na równi z Lubitschem i miałby przed sobą wielką karierę, gdyby nie był w ciągłym konflikcie z kierownictwem studia. Od 1934 roku nie mógł znaleźć pracy w Hollywood, a po dwóch filmach w Hiszpanii ostatecznie przeszedł na emeryturę w 1946 roku do luksusowego życia prywatnego w rozległej posiadłości swojej rodziny w Château d'Etchauz, niedaleko Saint Étienne de Baïgorry w pobliżu Biarritz. Wolny czas spędzał przy stołach do ruletki w dużych kasynach. Wraz z odrodzeniem zainteresowania filmami pre-code, Harry d'Abbadie d'Arrast również został ponownie odkryty.

Był żonaty z aktorką Eleanor Boardman. Małżeństwo zostało przyćmione przez niekończące się bitwy o opiekę nad córkami między Boardman i jej pierwszym mężem Kingiem Vidorem. Podczas jednego z rejsów między Francją a USA, statek Boardmana i d'Arrast został ostrzelany przez niemiecką łódź podwodną, co zmusiło pasażerów do spędzenia kilku godzin w łodziach ratunkowych. Po jego śmierci Boardman powrócił na stałe do Stanów Zjednoczonych.

Filmografia

1927: Dżentelmen z Paryża (A Gentleman of Paris)

1927: Serenada

1927: Jak Madame rozkazuje (Service for Ladies)

1928: Dry Martini

1928: Jej wspaniały flirt (The Magnificent Flirt)

1930: Śmiech

1930: Raffles (1930) (ale nie został uznany za reżysera)

1933: Topaze

1934: La Traviesa molinera

1935: Kapelusz z trzema rogami

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności