Wikibiopedia

 

Karim Aïnouz

Karim Aïnouz (ur. 17 stycznia 1966 r. w Fortaleza, Brazylia) jest brazylijsko-algiersko-francuskim reżyserem filmowym, scenarzystą i artystą wizualnym.

Życie

Karim Aïnouz jest synem brazylijskiej biolog molekularnej Iracemy Limy Ainouz, która była profesorem na Universidade Federal do Ceará, i inżyniera z Kabylian-Algierii. Oboje poznali się podczas studiów w USA. Dorastał z matką w Brazylii, a w wieku 18 lat przeprowadził się do Francji, gdzie obecnie mieszka jego ojciec. Jego przyrodnia siostra Kamir Aïnouz (* 1976) jest również scenarzystką i reżyserką.

Studiował architekturę na Universidade de Brasília, a następnie przez 15 lat mieszkał i pracował w Nowym Jorku, gdzie studiował również filmoznawstwo na New York University.

Debiut filmowy Aïnouz, Madame Satã, miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2002 roku w sekcji Un Certain Regard. Jego kolejne filmy, Love for Sale i I Travel Because I Have To I Come Back Because I Love You (wyreżyserowany wspólnie z Marcelo Gomesem), miały swoje premiery na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Orizzonti, odpowiednio w 2006 i 2009 roku. W 2008 roku Aïnouz wyreżyserował Alice, 13-odcinkowy serial fabularny dla HBO Latinoamérica. W 2011 roku film The Silver Cliff został zaprezentowany na Quinzaine des Realisateurs w Cannes.

Aïnouz mieszka w Berlinie od około 2012 roku. Brał udział w projekcie Cathedrals of Culture (2014), serialu dokumentalnym w 3D z Wimem Wendersem jako producentem wykonawczym i Aïnouzem jako jednym z reżyserów. Nakręcił swój film Futuro Beach w Niemczech i Brazylii, który był nominowany do konkursu głównego Berlinale 2014.

Jego filmy krótkometrażowe i instalacje były pokazywane w wielu miejscach, takich jak Whitney Biennial w Whitney Museum of American Art, São Paulo Biennial, Sharjah Biennial i Videobrasil.

W 2012 roku został zaproszony jako członek jury sekcji Cinéfondation i filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2017 r. został przyjęty do Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), która co roku przyznaje Oscary. W 2022 r. został powołany do jury konkursowego 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Rok później Aïnouz otrzymał pierwsze zaproszenie do konkursu w Cannes za swój pierwszy anglojęzyczny film Firebrand.

Filmografia

2001: Za słońcem (Abril Despedaçado) (scenariusz)

2012: LOL (scenariusz)

2014: Katedry kultury (dokument: reżyser, segment Centre Pompidou)

2014: Plaża Futuro (Praia do Futuro) (reżyseria i scenariusz)

2018: THF Central Airport (film dokumentalny: reżyser)

2019: Tęsknota sióstr Gusmão (A Vida Invisível De Eurídice Gusmão, reżyser)

2020: Nardjes A. (film dokumentalny: reżyseria)

2021: Marynarz gór (O Marinheiro das Montanhas)

2023: Firebrand

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności