Wikibiopedia

 

Harry Allen (piłkarz, 1879)

Henry „Harry“ Allen (* czerwiec 1879 w Spondon; † 13 września 1939 w Bulawayo) był angielskim piłkarzem i działaczem sportowym w Rodezji Południowej.

Kariera

Allen, który jako osierocony wychował się z dwoma braćmi u członków rodziny, grał dla Alvaston w lokalnej lidze Derby i District League i w kwietniu 1897 roku należał do drużyny ligowej, która grała z rezerwową Derby County. Allen, zatrudniony w kancelarii adwokackiej, dołączył do Derby County z kolegą z drużyny Harrym Oakdenem w październiku 1898 roku i miesiąc później zadebiutował w First Division w meczu przeciwko FC Burnley. W FA Cup 1898/99 lewy napastnik zdobył bramki przeciwko Woolwich Arsenal (6:0) i Wolverhampton Wanderers (2:1), przyczyniając się w ten sposób do dotarcia do finału. Tam zespół z formacją ataku Arkesden – Bloomer – Boag – MacDonald – Allen przegrał z rywalem ligowym Sheffield United 1:4 w Londynskim Crystal Palace pomimo prowadzenia 1:0 w przerwie (73 833 widzów).

W kwietniu 1899 roku Allen podpisał już przedłużenie swojego kontraktu zawodowego na kolejny sezon; jednakże zagrał tylko w meczu otwarcia sezonu przeciwko Notts County, potem Hugh McQueen, jego poprzednik na lewym skrzydle, i John Cooke otrzymywali pierwszeństwo. W grudniu 1899 roku dołączył więc do drugoligowego Leicester Fosse, gdzie na jakiś czas zastąpił Rab Kinga na lewym skrzydle. Pod koniec sezonu odszedł z Leicester i grał w swoim byłym klubie, który w międzyczasie zmienił nazwę na Alvaston & Boulton. W marcu 1901 roku powrócił do Derby County jako amator, ale grał tylko w zespole rezerw.

[START] W połowie 1901 roku, na zaproszenie Charlesa Wibberley'a, dyrektora generalnego Rhodesian Railways, wyjechał do Rodezji i awansował tam na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego. Podczas I wojny światowej służył w Południowej Afryce jako kapitan w 1st Rhodesia Regiment. Allen był również aktywny jako działacz sportowy, oprócz stanowiska wiceprzewodniczącego Bulawayo Football Association, piastował również stanowisko prezesa Rhodesian Amateur Boxing Association, był wiceprezesem Rhodesian Cricket Union, jest patronem klubu golfowego w Bulawayo, a także działał w wyścigach konnych i kręglach. Allen zmarł we wrześniu 1939 roku w Bulawayo po operacji wyrostka robaczkowego, jego żona pochodzenia szkockiego zmarła rok wcześniej podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Para miała syna i córkę.

Odniesienia

[KONIEC]

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności