Wikibiopedia

 

Harry Abend

Harry Abend (* 5 maja 1937 w Jarosławiu, Polska; † 18 stycznia 2021 w Caracas) był wenezuelskim architektem i rzeźbiarzem.

Życie i twórczość

Urodzony w Polsce w rodzinie żydowskiej, Harry Abend wyemigrował z rodziną do Wenezueli w 1948 r., gdzie uczęszczał do Colegio Moral y Luces i Liceo Andrés Bello w Caracas. Następnie studiował architekturę na Universidad Central de Venezuela (UCV). Karierę rzeźbiarza rozpoczął jednak w 1958 roku. Jego największym wzorem do naśladowania był wenezuelski rzeźbiarz Miguel Arroyo (* 1920 w Caracas).

Harry Abend pracował głównie z drewnem, kamieniem i brązem. Do swoich rzeźb włączył wiele elementów architektury, takich jak bramy, ściany i szczyty. Projektował także biżuterię, a za swoją rzeźbę Forma 1961 otrzymał w 1963 r. nagrodę Premio Nacional de Escultura na Salón Oficial de Arte Venezolano. Wraz z artystą kinetycznym Jesúsem Rafaelem Soto otrzymał ważne zlecenie na relief na szczycie sali koncertowej Teatro Teresa Carreño w kształcie piramidy w Parque los Caobos w Caracas. Stworzył również rzeźbę dla synagogi Unión Israelita de Caracas. W 1964 roku Abend był jednym z asystentów brytyjskiego rzeźbiarza Kennetha Armitage'a w Instituto de Diseño Neumann i INCE. W 1990 roku został uhonorowany Orderem Francisco de Miranda 1 klasy.

Abend wystawiał w wielu muzeach i galeriach w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Europie. Jego rzeźba Homenaje a Miguel Arroyo (1974) jest wystawiana w parku rzeźb Museo de Bellas Artes de Caracas.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności