Wikibiopedia

 

Farakh Ajaib

Farakh Ajaib (ur. 25 lutego 1991 w Blackburn) - angielski snookista z Accrington. W okresie od 2020 r. do 2022 r. rozpoczął karierę zawodową w Pakistanie.

Kariera

Lata amatorskie

Ojciec Ajaiba pochodzi z Pakistanu, jego matka urodziła się w Wielkiej Brytanii. W wieku 12 lat przyszedł do Snookera przez przyjaciela, który miał mały stół snookerowy w domu. Kiedy szybko przejął tę pozycję, wstąpił do klubu Accrington Snooker w swoim rodzinnym mieście i w wieku 15 lat przeniósł się do centrum Snooker w Burnley, gdzie znalazł trenera. Kiedy centrum zakończyło się w 2010 roku, pojechał do Preston do klubu Snooker byłego Profi Shokat Ali. Oprócz Ali, Stuart Pettman był kolejnym partnerem treningowym. Kolejną stacją był Snooker Academy w Oldham w rejonie Manchesteru.Po kilku sukcesach w młodości, takich jak mistrzostwa U16 w północno-zachodniej Anglii, w sezonie 2009/10 brał udział w Międzynarodowych Otwartych Seriach Pontinu (PIOS), aby kwalifikować się do zwiedzania. W piątym z ośmiu turniejów pokonał między innymi Shokat Ali, Jak Jones i Vincent Muldoon, ale przegrał 0:6 z Anthonym McGillem. Ponieważ w pozostałych turniejach nie posunął się daleko i pięć razy przegrał mecz inauguracyjny, nie odegrał żadnej roli w ocenie PIOS. W następnym roku został wprowadzony turniej Players Tour Championship, w którym uczestniczyli amatorzy i profesjonaliści. Trzy razy przekroczył kwalifikacje i osiągnął pierwszą główną rundę.

W 2012 wujek Ajaiba zmarł i w rezultacie musiał przejąć odpowiedzialność w rodzinnej rzeźni. Trzy lata odpoczywał nad Snookerem, aż do 2016 roku, kiedy miał 25 lat, wrócił do gry. Sukcesy w Snookerbacker Classic, gdzie raz doszedł do finału i półfinału, zachęciły go do nowego startu na Main Tour. Jednak jego uczestnictwo w Q School początkowo nie powiodło się. Dopiero w 2018 r. zrobił krok naprzód i osiągnął dopiero ćwierćfinał, a następnie półfinał w swojej grupie. To nie wystarczyło do kwalifikacji, ale dzięki liście rangowej Q-School stał się zamiennikiem wolnych miejsc w turniejach, gdzie mógł zdobyć doświadczenie. Równolegle brał udział w wycieczce Challenge, ale ponownie wylądował w polu środkowym. W 2018 roku zdobył również finał w angielskim mistrzostwach amatorskich.

Doświadczenia zawodowe

W Q School 2019 miał Lospech i we wszystkich trzech turniejach wcześnie spotkał silnych byłych profesjonalistów, którym podlegał. Przegapił też wycieczkę. Pierwsze dwa turnieje w roku 2020 również nie poszły dobrze, chociaż mógł się odwdzięczyć Rory McLeod za upadek zeszłego roku. W trzecim turnieju spotykał się z amatorami i chociaż dwukrotnie musiał wpaść do frameworku decyzyjnego, dotarł do finału grupowego. Pokonał Francuza Briana Ochoiskiego 4:2 i jako 29-latek za dwa sezony od 2020 roku zapewnił sobie udział w zyskach.

Od sezonu 2020/21 Ajaib objął urząd w Pakistanie. Zwycięzca wygrał 3:0 nad Jak Jonesem w Lidze Championship. Wkrótce potem uderzył w English Open Rod Lawler 4:0. Ale to był jedyny raz w tym roku, kiedy osiągnął drugą rundę turnieju eliminacyjnego, w większości przypadków były wyraźne porażki. Udało mu się pokonać Duane'a Jonesa i Paula Davisona. Podczas mistrzostw świata pod koniec sezonu przegrał z Igorem Figueiredo 0:6. W ten sposób stał na początku drugiego roku na końcu pola profesjonalistów. Jego drugi sezon nie różnił się zbytnio. W połowie 2022 r. zajął 99 miejsce na światowym rankingu, co wyraźnie przegapiło kontynuację swoich profesjonalistów. Również w 2022 r. w ramach późniejszej szkoły Q School przegapił nowe kwalifikacje i ponownie stał się amatorem.

W końcu wrócił do pracy jako powrotnek w niektórych turniejach. W ramach European Masters w 2022 roku wykorzystał swoją szansę i wygrał przeciwko Markowi Allenowi, Barry'emu Pinchesowi i Marco Fu, zanim w ósmej finału Judd Trump przegrał na czarno w Deciderze. To był jego najlepszy wynik w turnieju. Uczestniczył również w Q Tour. Wygrał trzeci turniej w Belgii i po raz kolejny trafił do ćwierćfinału. W konkursie zajął szóste miejsce, ale w grze przegrał 3:4 z Ashley Carty.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności