Wikibiopedia

 

Dávid Janiczak

Dávid Janiczak (ur. 4 marca 1987 w Ózd) - węgierski polityk polskiego pochodzenia. Członek partii Jobbik, jest burmistrzem Ózd od 2014 roku.

Życie

Uczęszczał do szkoły średniej Bertalan Szemere i liceum Károly-Eszterházy. Janiczak był zaangażowany w politykę od najmłodszych lat, ale do partii wstąpił dopiero w 2009 roku. Był wiceprzewodniczącym Jobbiku w Ózd i ponownym założycielem po jego rozwiązaniu w 2012 r. Prywatnie jest poetą amatorem, a jego poezja została nawet uhonorowana nagrodą na Węgrzech.

Jako burmistrz

W wyborach na burmistrza Ózd Janiczak otrzymał 66 głosów więcej niż jego poprzednik Pál Fürjes (FIDESZ-KDNP). Jednak według Fürjesa w sondażach było o pięć głosów więcej niż uprawnionych wyborców, którzy również głosowali. Co więcej, delegaci rządowi powoływali się również na nieprawidłowości przy liczeniu głosów, a świadkowie twierdzili, że jeden z kandydatów obiecał wyborcom rekompensatę materialną. Pál Fürjes złożył więc pozew przeciwko wynikowi wyborów. Janiczak otrzymał ponad dwie trzecie głosów w powtórzonych wyborach, w sumie około pięciu tysięcy głosów więcej niż Fürjes. W noc wyborczą ponad tysiąc osób powitało wyniki nowych wyborów i towarzyszyło Janiczakowi w ratuszu w radosnym nastroju.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności