Wikibiopedia

 

David Diamant

David Diamant, prawdziwe nazwisko Aaron David Erlich (ur. 18 marca 1904 r. w Hrubieszowie, Austro-Węgry; zm. 24 sierpnia 1994 r. w Paryżu) był polsko-francuskim historykiem żydowsko-komunistycznego ruchu oporu we Francji.

Życie

David Erlich pochodził z małej, tradycyjnej rodziny żydowskiej i miał siedmioro rodzeństwa. Z powodów ekonomicznych jego ojciec wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zarabiał na życie jako robotnik w fabryce tekstylnej. Erlich i jego rodzeństwo zostali wychowani w duchu socjalistycznym, a później pełnili różne role w ruchach społecznych i partiach Europy Wschodniej.

Erlich uczęszczał do chederu. W wieku 10 lat pracował w fabryce mydła, a następnie w garbarni. Został członkiem żydowskiej organizacji młodzieżowej Haszomer Hacair. W wieku 19 lat rozpoczął naukę w technikum w Wilnie. Następnie przez pewien czas pracował jako mechanik w swoim rodzinnym mieście. Erlich został członkiem nielegalnej Komunistycznej Partii Polski (KPP). Następnie chciał studiować na Uniwersytecie w Gandawie w Belgii. Potrzebował jednak pracy, aby zarobić na życie, której nie mógł znaleźć w Gandawie. Kiedy jego pozwolenie na pobyt w Belgii wygasło, w 1930 r. przeniósł się do Paryża, gdzie znalazł pracę jako robotnik budowlany. Następnie został zatrudniony w fabryce metalu w Pamiers w południowo-zachodniej Francji, gdzie pozostał do końca 1932 roku. Założył kilka komórek syndykalistycznego związku zawodowego Confédération générale du travail unitaire CGTU w fabryce i w regionie. Był wielokrotnie zwalniany z pracy z powodu swojej działalności związkowej i agitacji komunistycznej.

Diamant wyjechał do Paryża, gdzie został wybrany do Komitetu Komunistycznych Żydów w 20. dzielnicy i został szefem Klubu Robotniczego Belleville. Ożenił się z Régine Katz, polską emigrantką polityczną, która uciekła z Polski po tym, jak została skazana na sześć lat więzienia. Kontynuowała ona swoją pracę polityczną z kobietami w Paryżu. Następnie Diamant znalazł pracę w małej fabryce pościeli, którą wykonywał przez następne siedem lat.

Po wybuchu wojny w 1939 r. i podczas Drôle de guerre zgłosił się do służby wojskowej, ale nie został powołany. Pracował teraz w fabryce samolotów, siedem dni w tygodniu i 12 godzin dziennie. Po zajęciu północnej Francji przez Niemców w 1940 r. odszedł z pracy. Dwukrotnie poproszono go o zgłoszenie się do pracy w Rzeszy Niemieckiej. Diamant przeniósł się do 10. dzielnicy i zaangażował się w działalność komunistycznych grup ruchu oporu. Organizował strajki i sabotaże produkcyjne.

Po wojnie pracował jako dziennikarz. Diamant założył Centrum Dokumentacji Union des Juifs pour la Résistance et l'Entraide (UJRE) i stworzył archiwum gazet ruchu oporu i współczesnych fotografii. Od 1956 r. założył centrum dokumentacji w FNDIRP, Fédération nationale des déportés et internés résistants et patriotes. W latach 1957-1978 pracował w Instytucie Maurice'a-Thoreza Partii Komunistycznej, gdzie również założył centrum dokumentacji ruchu oporu. Nawet w podeszłym wieku Diamant publikował pisma na temat historii żydowskiego ruchu oporu.

Pisma (wybór)

Wystawa: les juifs dans la Résistance. Catalogue illustré. Éd. Renouveau, 1947

Pages de gloire des vingt-trois. Przedmowa Justina Godarda. Afterword by Charles Tillon. Éd. CFDI, 1951

Henryk Buławko: To był początek: Pithiviers et Beaune-la-Rolande, ilustrowany album wydany przez Amicale des anciens déportés juifs de France, Paryż, 1951 (w języku francuskim i jidysz).

Vingt années de la " Presse Nouvelle ", ilustrowany album w języku francuskim i jidysz. Presse Nouvelle, 1954

Żydowscy bohaterowie francuskiego ruchu oporu. Vorwort Charles Lederman. Éd. Renouveau, 1962

Żydzi w wojnie hiszpańskiej, 1936-1939. Renouveau-Idisz Buch, Paris-Warschau, 1967 (w jidysz)

Żydzi we francuskim ruchu oporu (uzbrojeni i nieuzbrojeni). Vorwort Albert Ouzoulias. Nachwort Charles Lederman. Paryż: Le Pavillon, 1971 (Nagroda Maurice'a Vanikova 1967-1968)

Le Billet vert, Vie et lutte à Pithiviers et Beaune-la-Rolande, camps pour juifs, camps pour chrétiens, camps pour patriotes. Vorwort Marcel Paul, Olga Wormser-Migot. Nachwort Henry Bulawko. Paryż: Éd. Renouveau, 1977

Żydowscy bojownicy w Hiszpańskiej Armii Republikańskiej, 1936-1939. Paris: Éditions Renouveau, 1979

Bojownicy, bohaterowie i męczennicy ruchu oporu, biografie i ostatnie listy męczenników, którzy byli robotnikami, pracownikami i intelektualistami. Paryż: Éditions Renouveau, 1984 (zuerst 1962)

(Mitarbeiter): Historia żydowskiego ruchu postępowego. 1985

Nathan, żydowski robotnik: historia życia. Vorwort Pierre Paraf. Paryż: Nouvelles Editions du Pavillon, 1989

Jeune combat: Żydowska młodzież w ruchu oporu. Vorwort Jean Laurain. Nachwort Henry Bulawko. Paris: Ed. L'Harmattan, 1993 ISBN 2-7384-1688-8

Literatur

Arno Lustiger: Zum Kampf auf Leben und Tod! Das Buch vom Widerstand der Juden 1933-1945. Köln: Kiepenheuer & Witsch, 1994, ISBN 3-462-02292-X, S. 508-509.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności