Clément Agnès Ader (* 2 kwietnia 1841 w Muret koło Tuluzy, Francja; † 3 maja 1925 tamże) był francuskim pionierem lotnictwa i wynalazcą.
Ader był synem François Adera i jego drugiej żony Antoinette Forthané. Wraz ze swoim Éole, Ader przeprowadził pierwszy (niekontrolowany) lot silnikowy w historii, który jednak zakończył się katastrofą. Udoskonalił również technologię telefoniczną dzięki telefonowi Ader i dalszemu rozwojowi mikrofonu węglowego. W 1880 roku Ader zainstalował pierwszą linię telefoniczną w Paryżu, a rok później wprowadził Théâtrophone, system oparty na telefonie Adera do stereofonicznej transmisji występów muzycznych.
Podczas wojny francusko-pruskiej Ader zbudował na własny koszt jeden z balonów użytych do przerwania oblężenia Paryża w 1870/71 roku.
Ader wprowadził do języka francuskiego słowo avion (oznaczające "samolot"). Chociaż czasami uważa się, że jest to akronim oznaczający Appareil Volant Imitant les Oiseaux Naturels (tj. "maszyna latająca imitująca naturalne ptaki"), jest to prawdopodobnie wymyślone słowo, które Ader swobodnie wyprowadził z łacińskiego słowa avis (tj. "ptak"). Jednak Ader wzorował konstrukcję Éole na skrzydłach nietoperzy i skopiował je w najdrobniejszych szczegółach. Skrzydła jego projektu można było złożyć na ziemi w dokładnie taki sam sposób, jak skrzydła nietoperza.
Éole był jednopłatem wspornikowym napędzanym czterocylindrowym silnikiem parowym o mocy 20 KM działającym na czterołopatowe śmigło i sterowanym poprzez skręcanie skrzydeł i pokrytej tkaniną części kadłuba ciągniętej do tyłu jak ster. Éole wystartował 9 października 1890 r., wykonując swój jedyny lot na odległość około 50 metrów.
Ader był początkowo wspierany przez francuski rząd. Jednak z powodu katastrofy podczas demonstracji jego Éole III, który według oceniającego go oficera przeleciał tylko 300 metrów i 20 centymetrów wysokościClément Ader zmarł w Tuluzie 3 maja 1925 r. w wieku 84 lat. Teren fabryki samolotów Airbus w Tuluzie Saint-Martin został nazwany "Fabryką Clémenta Adera" ("L'usine Clément Ader") ku pamięci Adera, a główna hala do montażu samolotów "Halą Clémenta Adera". Góra Ader, góra na północy Półwyspu Antarktycznego, również nosi jego imię.
L'aviation militaire. Service Histoire de l'armee de l'Air, Vincennes 1990, ISBN 2-904521-11-9 (reprint wydania paryskiego z 1911 r.).
Charles H. Gibbs-Smith: Clément Ader: jego roszczenia lotnicze i jego miejsce w historii. H. M. Stat. Office, Londyn 1968.
Pierre Lissaraque: Clément Ader: inventeur d'avions. Toulouse 1990, ISBN 2-7089-5355-9.
Claude d'Abzac-Epézy: Clément Ader, Précurseur ou Prophète. W: Revue Historique des Armées. No. 3, 1991.