Wikibiopedia

 

Caran d'Ache

Caran d'Ache, właściwie Emmanuel Poiré (* 1858 lub 1859 w Moskwie; † 25 lutego 1909 w Paryżu) był rosyjsko-francuskim karykaturzystą i ilustratorem humorystycznym.

Życie

Dziadek Emmanuela Poiré, który udał się do Rosji z armią Napoleona w 1812 roku, pozostał tam. Kiedy jego wnuk Emmanuel Poiré dorósł, postanowił wyemigrować do Francji po śmierci ojca w 1877 roku i odbyć tam służbę wojskową. Zrobił to, aby uzyskać francuskie obywatelstwo, którego on i jego ojciec już nie posiadali.

We Francji szybko przyjął pseudonim "Caran d'Ache". W języku rosyjskim karandash [карандаш] oznacza nic innego jak ołówek. Mówi się, że pochodzi od tureckiego kara (czarny) i tasch (kamień, łupek). W fonetycznie wywodzącej się francuskiej grze słów, ache można przetłumaczyć jako seler.

Jego pierwsze prace zostały opublikowane w magazynie La Caricature, założonym przez Alberta Robidę w 1880 roku.

Jego najsłynniejszy rysunek przedstawia rodzinę podczas afery Dreyfusa (1899); ukazał się w dzienniku Le Figaro. Przedstawia rodzinę podczas kolacji, która przeradza się we wściekłą awanturę, gdy tylko ktoś poruszy temat "Dreyfusa". Społeczeństwo francuskie było wówczas głęboko podzielone, a antysemityzm narastał. Na przełomie wieków był członkiem Ligue de la patrie française, która została założona jako ruch anty-Dreyfusard, a w 1898 roku Caran d'Ache został współzałożycielem, redaktorem i ilustratorem "Le P'sst", tygodnika satyrycznego.

"Caran d'Ache" to także nazwa ostatniego producenta ołówków, produktów do kolorowania i rysowania oraz przyborów do pisania w Szwajcarii, który został założony w Genewie w 1924 roku przez Arnolda Schweitzera. Wybrał on tę nazwę, ponieważ był wielkim wielbicielem twórczości Poiré.

Tomy z rysunkami

Nos soldats du siècle (Nasi żołnierze stulecia), 1889

le Carnet de chèques (Książeczka czekowa), 1892, poświęcona aferze panamskiej

Pages d'histoire (Strony historii), 1904 r.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności