Wikibiopedia

 

Bärbel Wardetzki

Bärbel Wardetzki (* 1952 w Berlinie) jest niemiecką psychoterapeutką. Z wykształcenia psycholog i terapeuta Gestalt, jest także superwizorem, trenerem, mówcą i autorką książek non-fiction.

Życie i praca

Wardetzki przeprowadziła się z rodziną z Berlina do Monachium w wieku dziesięciu lat i od tamtej pory mieszka w Bawarii. W dzieciństwie zmarła jej siostra bliźniaczka i ojciec. Po ukończeniu szkoły średniej studiowała pedagogikę, a następnie psychologię na Uniwersytecie w Monachium. W 1981 r. rozpoczęła szkolenie w zakresie terapii Gestalt u Miriam i Ervinga Polsterów w La Jolla (Kalifornia). Przez dziewięć lat pracowała w Klinice Psychosomatycznej w Bad Grönenbach. W tym miejscu krystalizują się wątki z jej życia, szczególnie z pracy z pacjentkami cierpiącymi na bulimię - w tamtym czasie niezbadane terytorium terapeutyczne. Stały się one również podstawą jej pracy doktorskiej w 1989 roku, a dwa lata później pierwszej książki zatytułowanej "Weiblicher Narzissmus. Głód uznania".

Wardetzki prowadzi własną praktykę w Monachium od 1992 roku. Jej pierwsza książka pisarska była regularnie uzupełniana o kolejne i artykuły. Pracuje również jako superwizor, trener i mówca, a także gościnnie występuje jako ekspert w telewizji i radiu.

Główne obszary pracy

Jej praca koncentruje się na narcyzmie, uzależnieniach i zaburzeniach odżywiania, poczuciu własnej wartości, problemach w związkach i przestępczości.

Narcyzm

Punktem wyjścia dla rozważań Wardetzkiego na temat narcyzmu jest poczucie własnej wartości, którego podstawy powstają zwykle w młodym wieku lub w dzieciństwie. Według Wardetzkiego nasze współczesne społeczeństwo w pewnym stopniu uwolniło narcyzm od jego "chorej" reputacji i uczyniło go bardziej akceptowalnym, przez co sprzyjają mu pewne zmiany. Jako przykłady wymienia sieci społecznościowe, które zachęcają do autoekspresji i samochwalstwa, a także myślenie oparte na rywalizacji, będące nieodłącznym elementem naszej merytokracji. Dla osób narcystycznych, które z powodu braku poczucia własnej wartości zawsze chcą być lepsze od innych, jest to dodatkowa presja wewnętrzna. W tym kontekście Wardetzki zachęca rodziców do zweryfikowania swoich oczekiwań wobec dzieci, tak aby wymagania dotyczące wydajności nie były zbyt wysokie kosztem emocjonalności i wewnętrznego spokoju.

Wardetzki odwołuje się zwłaszcza do samokrytycznego stawiania pytań przez dojrzałych obywateli w kwestii przekazywania odpowiedzialności politycznej. Również w niektórych krajach demokratycznych wzrasta ostatnio zapotrzebowanie na "silnego człowieka" na szczycie: w osobie często charyzmatycznego typa, który demonstracyjnie okazuje siłę i pewność siebie oraz empatycznie zdaje sobie sprawę z tego, co musi obiecać ludziom, aby zostać wybranym - mianowicie zaspokojenie narcystycznych potrzeb, takich jak bezpieczeństwo, uwaga, siła, godność. Jednak "potrzebujący" (deficytowy) wyborca zwykle zbyt późno lub wcale nie zdaje sobie sprawy, że składa te obietnice bez względu na ich realność, że propaguje prymat dobra wspólnego, ale ostatecznie zaspokaja tylko własne ego.

Umartwianie się

Drugi główny temat Wardetzkiego, "obrażanie", jest organicznie związany z badaniami nad narcyzmem, ponieważ osoby narcystyczne są zazwyczaj bardzo podatne na obrażanie. Wardetzki z grubsza rozróżnia typowe wzorce reakcji na zniewagi na strategie defensywne i ofensywne. Jedną ze strategii obronnych jest niedostrzeganie krzywd lub ich wyparcie, inną - świadome wycofanie się, zwykle w połączeniu z użalaniem się nad sobą. Otwartą strategią jest natychmiastowy "odwet", uderzenie słowem lub przemocą fizyczną w celu odbudowania nadszarpniętego poczucia własnej wartości poprzez zemstę. Wardetzki nie uważa żadnej z tych opcji za rozwiązanie problemu, ponieważ niezgoda na drugą osobę, która się w niej zakorzeni, prowadzi również do niezgody na samego siebie, a więc do nowych konfliktów i zniewag.

Zamiast tego ważnym krokiem jest akceptacja żalu, a także wewnętrzne wyjaśnienie własnego "bolącego miejsca", ponieważ często przyczyną poczucia żalu nie jest aktualna krzywda, ale starsza, "niezagojona rana", która została dotknięta i wywołana. Świadomość tego zazwyczaj powoduje, że człowiek czuje się mniej bezsilny i reaguje mniej gwałtownie, ale nie oznacza to, że nie powinien się złościć z powodu poniżającego zachowania drugiej osoby i bronić się przed nim. Poza pewnymi ekstremalnymi sytuacjami spowodowanymi traumatycznymi przeżyciami, które chwilowo uniemożliwiają pojednanie, osoba urażona może i powinna dążyć do konfrontacji z osobą, która ją obraziła. Droga królewska" do przezwyciężenia żalu polega ostatecznie na wzmocnieniu poczucia własnej wartości i pojednaniu się z drugą osobą oraz z samym sobą. Warunkiem wstępnym jest współczucie i zrozumienie.

Publikacje (wybór)

Kobiecy narcyzm. Głód uznania. Kösel Verlag 1991; 19. wydanie poprawione 2007, ISBN 978-3-466-30765-4.

"Choć raz zjedz normalnie". Pomoc dla krewnych dziewcząt i kobiet z zaburzeniami odżywiania. Kösel Verlag, Monachium 1995, ISBN 3-466-30406-7.

Uderzenie w twarz dla duszy. Jak lepiej radzić sobie z obrażaniem i odrzuceniem? Kösel, 2000, ISBN 3-466-30569-1; dtv, Monachium 2004, ISBN 3-423-34057-6.

Nikt mnie tak łatwo nie obraża! How we learn not to take everything personally. dtv, Monachium 2005, ISBN 3-423-34173-4.

Zniewagi w miejscu pracy. Strategie przeciwdziałania lekceważeniu, plotkom i mobbingowi. Kösel, Monachium 2005, ISBN 3-466-30702-3.

Próżna miłość. Jak narcystyczne związki mogą zakończyć się niepowodzeniem lub sukcesem. Kösel Verlag, Monachium 2010, ISBN 978-3-466-30862-0.

Proszę nie brać tego do siebie. Spokojne radzenie sobie z przykrościami. Kösel Verlag, Monachium 2012, ISBN 978-3-466-30970-2.

Pewność siebie i wiara we własne siły. Spokojne radzenie sobie z wątpliwościami własnymi. Kösel Verlag, Monachium 2014, ISBN 978-3-466-31028-9.

Olśniewacze w pracy. Mądre radzenie sobie z narcystycznymi szefami, kolegami i pracownikami. Scorpio Verlag, Monachium 2015, ISBN 978-3-95803-000-8.

Narcyzm, uwodzenie i władza w polityce i społeczeństwie. Europa Verlag, 2017, ISBN 978-3-95890-134-6.

I to ma być miłość? Jak odnieść sukces, uwalniając się od narcystycznej relacji. dtv premium, 2018, ISBN 978-3-423-26189-0.

Odpuszczanie i trzymanie się tego. Jak z odwagą stawić czoła zmianom. Kösel Verlag, Monachium 2019, ISBN 978-3-466-34703-2.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności