Arthur Bryks (* 1894 w Falkowie koło Radomia, Królestwo Polskie; † 1970 w Genui) był chasydzkim malarzem, rzeźbiarzem i ilustratorem książek.
Arthur Bryks urodził się w 1890 r. w Falkowie, wsi w polskim regionie Imperium Rosyjskiego, w zamożnej rodzinie o żydowskich tradycjach. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Bazylei (1915), a następnie pracował jako malarz i rysownik w pracowniach w różnych miejscach w Europie, w Zurychu, Paryżu, Berlinie, Monachium i Weimarze. Przyjaźń z Ferruccio Busonim otworzyła mu horyzonty w świecie sztuki i kultury w Zurychu.
W 1919 roku przeniósł się do Ascony, miejsca, które obok Zurychu i Berna stało się ważnym ośrodkiem dla emigrantów, intelektualistów i artystów w Szwajcarii podczas I wojny światowej. Tutaj pobierał lekcje malarstwa u Arthura Segala. Podczas pobytu w Asconie zaprzyjaźnił się z wieloma artystami i intelektualistami, w tym z Ernstem Frickiem, Alexejem von Jawlensky, Marianne von Werefkin, Césarem Domelą i Marcelem Janco. W 1923 roku przeniósł się do Porza. Był również w kontakcie z artystką dadaistyczną Hannah Höch i pisarzem Richardem Huelsenbeckiem. Był inicjatorem i członkiem stowarzyszenia artystów Porza. Bryks był reprezentowany z kilkoma pracami na Wielkiej Berlińskiej Wystawie Sztuki w 1923 roku, a w latach trzydziestych wraz z żoną Veną prowadził warsztat tekstylny w Amsterdamie. Po wybuchu II wojny światowej Bryks wraz z rodziną uciekł do Szwajcarii. W 1942 roku założył tkalnię dla uchodźców z krajów okupowanych przez nazistów. W latach 50. przeniósł się do Izraela i nauczał tam wzornictwa przemysłowego. Powrócił do Europy w 1964 roku, najpierw do Szwajcarii, a następnie do Włoch, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia.
Amitié. Mappenwerk mit 6 Orig. Lithographien. Lugano 1928.
Emile Szittya: Arthur Bryks. Paris: Éditions "Le Triangle" o. J. (1932)
Richard Huelsenbeck: Arthur Bryks. Paris: Éditions "Le Triangle" o. J. (1932)
Nadja Stein: Der chassidische Maler Arthur Bryks (1929) w: "Menorah. Jüdisches Familienblatt für Wissenschaft / Kunst und Literatur" (Wien 1923-1932).
Arthur Bryks & l' Avanguardia europea: Zurigo, Berlino, Ascona, Gerusalemme. (Ausstellungskatalog). Rom: Galleria Aleandri Arte Moderna 2016.
Małgorzata A. Quinkenstein: "Europa" - to dla mnie takie dziwne słowo! Portret Artura Bryksa na tle wydarzeń połowy XX wieku. In: Catastrophe and Utopia. Żydowscy intelektualiści w Europie Środkowo-Wschodniej w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Pod redakcją Ferenca Laczó i Joachima von Puttkamera. Berlin, Boston: De Gruyter 2018, S. 113-132.