Wikibiopedia

 

Herbert Mees

Herbert Mees (* 29 listopada 1910 w Pabianicach (Pabianitz), Kongresówka, Imperium Rosyjskie; † nieznany) był niemieckim starostą i funkcjonariuszem narodowego socjalizmu.

Życie i praca

Był synem fabrykanta Christiana Meesa, należał do Partii Młodoniemieckiej w Polsce od 1939 r. i został przewodniczącym tej partii w centralnej Polsce. W grudniu 1939 r. został przyjęty w poczet członków NSDAP. Wkrótce potem, 30 stycznia 1940 r., został mianowany przewodniczącym okręgowym NSDAP w okupowanym przez Niemców polskim mieście Łódź, które w kwietniu 1940 r. przemianowano na Litzmannstadt. W sierpniu 1941 r. został mianowany tymczasowym starostą powiatu Litzmannstadt-Land. Oficjalnie urząd ten objął 20 lipca 1942 roku. W tym czasie odbywał już służbę wojskową w niemieckim Wehrmachcie, do którego został powołany w kwietniu 1942 roku. Został wysłany jako sierżant do Afryki Północnej, gdzie wziął udział w kampanii afrykańskiej i został ciężko ranny w marcu 1943 r., za co został odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy. Po powrocie do zdrowia, na początku stycznia 1944 r. ponownie objął urząd starosty i przywódcy okręgu NSDAP w Litzmannstadt i pozostał na tych dwóch stanowiskach do stycznia 1945 r.

Literatura

Lider okręgu Herbert Mees. Życie pełne poświęcenia - Tymczasowy przywódca okręgu Lodsch. W: Lodscher Zeitung z 3 lutego 1940 r., s. 5.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności