Wikibiopedia

 

Arthur Bispo do Rosário

Arthur Bispo do Rosário (* 20 lutego 1909 w Japaratuba, Sergipe; † 5 lipca 1989 w Rio de Janeiro) był brazylijskim artystą obiektowym należącym do Outsider Art.

Kariera

Rosário był potomkiem afrykańskich niewolników. Zanim w 1933 roku został zwolniony za niesubordynację, pracował jako chłopiec okrętowy i bokser. Potem dorabiał dorywczymi pracami w elektrowniach i hotelach w Rio, aż w 1938 r., w wieku 29 lat, trafił do kliniki psychiatrycznej z powodu schizofrenicznej paranoi, wierząc, że jest świętym Józefem i ma boską misję. Aby walczyć z degradacją psychiczną, zaczął budować obiekty o naiwnej tematyce z prostych materiałów, które wyławiał ze śmieci. Do śmierci, 50 lat po przyjęciu do szpitala, stworzył około 800 prac w różnych wzorach. Między innymi haftował na tkaninach wiadomości i imiona poznanych osób. Pisał też wiersze i tworzył rzeźby. Jego prace są administrowane w Museu Bispo do Rosário Arte Contemporana w Rio de Janeiro.

Literatura

Instituto Itaú Cultural: Arthur Bispo do Rosário. W: org.br. Enciclopédia Itaú Cultural; retrieved 16 October 2020 (Brazilian Portuguese).

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności