Wikibiopedia

 

Adalton Luis Juvenal

Adalton Luis Juvenal, pseudonim Dudu (ur. 30 czerwca 1985 w Conselheiro Lafaiete) - były brazylijski piłkarz.

Kariera

Dudu rozpoczął swoją aktywną karierę w Guarani FC w Campinas, w stanie São Paulo, gdzie podpisano również takich zawodników jak Grafite i Kaká. Dudu grał z Guarani w Copa do Brasil, czyli brazylijskich rozgrywkach pucharowych. W 2002 roku 17-latek przeniósł się na dwa lata do renomowanego klubu Série A - FC São Paulo. Napastnik nie zdołał się tam przebić i spędził rok grając w niższych szczeblach brazylijskiego futbolu, z Batatais FC w Campeonato Paulista Série A3, na trzecim najwyższym poziomie mistrzostw stanu São Paulo. W 2005 roku Dudu wykonał skok z powrotem do klubu rywalizującego w mistrzostwach kraju. Podpisał na dwa lata kontrakt z klubem Série C Clube do Remo w Bélem.

W 2008 roku Adalton Luis Juvenal postanowił zrobić skok do Europy. Podpisał kontrakt z FC Chernomorez Burgas. Bułgarski klub został założony zaledwie trzy lata wcześniej i od sezonu 2007/08 grał w A Grupie, najwyższej lidze kraju. Dudu rozegrał z Bułgarami 31 spotkań mistrzowskich, zdobywając 7 bramek.

W przerwie zimowej sezonu 2009/10 Brazylijczyk został ostatecznie podpisany przez FC Thun na dwa i pół roku. W tym czasie klub był jedną z czołowych drużyn w Challenge League, drugiej najwyższej szwajcarskiej dywizji, a ostatecznie w tamtym sezonie został mistrzem Challenge League i awansował do Axpo Super League. Dudu wystąpił w drugiej połowie sezonu w 14 meczach, ale nie dorównał umiejętnością zdobywania bramek zawieszonemu Pape Omarowi Fayé, którego zatrudniono na jego miejsce. W wielu aspektach spisywał się dobrze, ale zdobył zaledwie dwie bramki z 70 w sezonie (wiele z nich zostało zdobytych przez pomocników Thun).FC Thun rozpoczęło więc w maju 2010 roku poszukiwania nowego strzelca bramek i miało nadzieję, że znajdzie go w osobie Giuseppe Morello. Wśród ekspertów i w prasie pojawiły się spekulacje, że Oberlandczycy (gdyby doszło do porozumienia z Morello) prawdopodobnie spróbują sprzedać Brazylijczyka Dudu, mimo że jego kontrakt wciąż obowiązuje. Ponieważ klubowi z Thun udało się wynegocjować umowę wypożyczenia z YB, gdzie Morello jest objęty kontraktem, na cały sezon 2010/11, szukano dla Juvenala nowego obszaru odpowiedzialności, jak podejrzewano. Początkowo był wdrażany w Thun U21s (gdzie zdobył trzy bramki w pięciu meczach), a ostatecznie w bieżącym sezonie został wypożyczony do Challenge League side Yverdon-Sport FC, dla którego rozegrał cztery spotkania. Nie był w stanie zapobiec osunięciu się drużyny na ostatnie miejsce w tabeli.

Od tego czasu Dudu grał na wypożyczeniu w Yangon United FC w Myanmar. Uwaga: Morello, który zastąpił Dudu, nie mógł być wykorzystany przez Thun do końca sezonu 2010/11, jak planowano, ponieważ YB wycofał napastnika z ligowych rywali Thun i wypożyczył go do FC Biel z Challenge League od drugiej połowy sezonu 2010/11. To sprawiło, że Thun zostało z brakiem napastników, gdyż w grudniu mogli oprzeć się jedynie na Nicku Proschwitzu i kontuzjowanym Milaim Ramie. Dzięki Darío Lezcano, Thun było w stanie podpisać pomocnika z walorami ofensywnymi na dwa tygodnie przed spotkaniem z YB 20 lutego 2011 roku.

Dudu wrócił do Thun pod koniec 2011 roku. Opuścił klub na początku 2012 roku i przeniósł się do São Carlos FC w swojej ojczyźnie. Tutaj przeszedł jeszcze przez kilka klubów niższej rangi, aż w 2015 roku zakończył aktywną karierę.

Sukcesy

FC Thun

Mistrz Ligi Challenge: 2009/10

Pokrewne

Marcus Vinícius

Felipe Lopes

Bruno Rodrigo

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności