Alois Fulneczek (* 29 grudnia 1882 w Pyschcz, powiat Ratibor; † 23 lutego 1919 w Bottrop) był niemiecko-polskim funkcjonariuszem KAPD i przywódcą robotniczym, który został zastrzelony przez członków Lichtschlag Freikorps podczas Republiki Weimarskiej.
Alois pochodził z polskiej rodziny z Górnego Śląska. Wcześnie został przyciągnięty do Zagłębia Ruhry z powodu tamtejszej koniunktury gospodarczej. Od 1907 r. pracował jako wyszkolony murarz w kopalni Prosper w Bottrop i założył rodzinę.
W lutym 1919 r. wziął udział jako negocjator w ruchu socjalizacyjnym w Zagłębiu Ruhry, którego celem była nacjonalizacja przemysłu węglowego i stalowego. Strajk ostatecznie zaostrzył się między robotnikami a lokalną Volkswehrą i zakończył się po ponad trzech dniach niepokojów porażką Volkswehry. W trakcie strajku Alois i wielu innych górników zajęło ratusz w Bottrop i podniosło czerwoną flagę, po czym Alois wygłosił przemówienie do niezliczonych robotników na balkonie ratusza. Kilka dni później, 23 lutego, oddziały Reichswehry i członkowie Freikorpsu szturmowali miasto, aby stłumić strajk. Alois próbował mediować między komunistami a członkami Freikorpsu, ale w drodze powrotnej został aresztowany, wykorzystany i zabrany. Został uwięziony w celi w więzieniu sądowym i postrzelony w plecy przez członka Lichtschlag Freikorps. 100 lat po jego śmierci w 2019 r. pojawiły się wezwania do zmiany nazwy Loewenfeld-Straße w Bottrop-Kirchhellen na Alois-Fulneczek-Straße.
1 (red.), Şahin Aydın: Życie dla słusznej sprawy. Zarys biograficzny Aloisa Fulneczka, Kunstkreis Bottrop e. V. 2015.