Wikibiopedia

 

Alexander Albon

Alexander Albon Ansusinha (ur. 15 marca 1996 w Londynie) - brytyjski kierowca wyścigowy, który startuje pod tajlandzką flagą. W 2010 roku został mistrzem Europy w Kart. W 2017 r. i 2018 r. rozpoczął karierę w Formule 2 FIA, która zakończyła się w 2018 r. jako osoba trzecia. W 2019 roku zadebiutował w Formule 1 dla Toro Rosso, zanim później przeniósł się do Red Bull w sezonie, dla którego startował do końca 2020 roku. Po tym, jak nie znalazł kokpitu w 2021 r., pracował jako kierowca DTM i zastępczy dla Red Bull w Formule 1. W roku 2022 rozpoczął pracę w Williams F1, gdzie nadal jeździ.

Kariera

Albon rozpoczął karierę motorową w Kartsport, w której pozostał aktywny do 2011 roku. Wygrał kilka mistrzostw kart w Wielkiej Brytanii. W 2010 wygrał Puchar Świata w CIK-FIA oraz Mistrzostwa Europy w CIK-FIA w klasie KF3. W 2011 został drugi w klasie KF1 WSK Euro Series oraz mistrzostwach świata w CIK-FIA.

W 2012 roku Albon przeniósł się do Formuły Formuły i otrzymał kokpit w EPIC Racing w Formule Renault 2.0 Eurocup. /Został bez punktów /i osiągnął 38-ty. Poziom ogólny. Ponadto rozpoczął pracę w EPIC 2012 w alpejskiej Formule Renault. Tutaj został wybrany z piątym miejsce jako najlepszy wynik 16. w rankingu kierowcy. Pod koniec sezonu jego wsparcie przez Red Bull zakończyło się i został włączony do programu wsparcia Lotus. W 2013 roku Albon przeszedł do KTR w ramach wzoru Renault 2.0 Eurocups. Piąte miejsce, jako najlepszy wynik, poprawiło się do XVI wieku. Miejsce w klasie ogólnej. Dołączył również do dwóch wydarzeń w ramach północnoeuropejskiej Formuły Renault. Zajął drugie miejsce w rankingu podestu. W 2014 roku Albon pozostał w KTR w Formule Renault 2.0 Eurocup. Zdobył trzy podium i stał się najlepszym kierowcą bez zwycięstwa. Ukończył również trzy weekendy wyścigowe w północnoeuropejskiej Formule Renault i wygrał wyścig.

W 2015 roku Albon przeszedł do europejskich mistrzostw Formuły 3. Ukończył trzy razy drugi sezon na siódmym miejscu oceny kierowcy. W 2016 roku Albon otrzymał kokpit dla serii GP3 w ART Grand Prix. Z czterema zwycięzcami, żaden kierowca nie wygrał więcej wyścigów niż on. Mimo to w mistrzostwach podarował swojemu koledze z zespołu Charlesowi Leclercowi i z 177 do 202 punktów stał się drugi.

W 2017 roku Albon został członkiem ART Grand Prix i przeszedł na mistrzostwa FIA Formuły 2. Osiągnął najlepsze wyniki wyścigu z dwoma drugimi miejscami. Mistrzostwa zakończył 84 punktami na 10. miejscu. W 2018 r. ponownie uruchomił dla firmy CAMS Formuła 2. Zamknął sezon na trzecim miejscu.

Albon pierwotnie posiadał kontrakt z Nissanem e.damsem na mistrzostwa FIA 2018/19. Albon był zarejestrowany jako stały kierowca na oficjalnej liście zgłoszeń do oficjalnych prób przed sezonem, a także udał się do Walencji. Wyjechał jednak przedwcześnie, nie wsiadając do samochodu, ponieważ rozpoczął negocjacje ze Scuderią Toro Rosso w celu zaprzeczenia mistrzostwom świata Formuły 1 w 2019 roku dla zespołu. Niecałe trzy tygodnie przed rozpoczęciem sezonu Nissan ogłosił w końcu rozwiązanie umowy z Albonem. Następnie Toro Rosso Albon potwierdził mistrzostwa świata Formuły 1 w 2019 roku. Albon stał się pierwszym tajlandzkim kierowcą Formuły 1 od czasów księcia Biry. Do swojej kariery wybrał 23 na stały numer startowy. Wyścig debiutancki w Australii zakończył się na 14. Siad. Następnie, jako Neunter w Bahrajnie, zdobył pierwsze punkty. Jego najlepszy wynik dla Scuderia Toro Rosso zdobył jako szósty w Wielkiej Nagrodzie Niemiec. Po Wielkiej Nagrody Węgry ogłosiły, że od Wielkiej Nagrody Belgii za siostrę Red Bull Racing będzie nowym współpracownikiem Max Verstapten. Tam zastąpił Pierre'a Gasly'ego, który wrócił do Toro Rosso. Podczas Wielkiej Nagrody Belgii, swojego pierwszego wyścigu Red Bull, stał się piątym. W Japonii, jako czwórka, zdobył najlepsze wyniki do tego czasu. Na koniec sezonu zdobył ósmą rangę 92 punktów.

Również w 2020 roku Albon powrócił do Red Bull. Podczas Wielkiej Nagrody Steiermark, był on uważany za czwarty do tego czasu najlepszy wynik Wielkiej Nagrody Japonii z poprzedniego roku. Podczas Wielkiej Nagrody Toskanii zdobył jako trzeci podium pierwsze miejsce w Formule 1. Ten wynik powtarzał w Bahrajnie, stając się pierwszym azjatyckim kierowcą Formuły 1, który wielokrotnie jeździł na podium. Skończył sezon na siódmym miejscu w rankingu kierowcy z 105 punktami, co jest jego najlepszym miejscem do tej pory.

Kilka dni po finale sezonu ogłoszono, że od 2021 r. zostanie zastąpiony przez Sergio Pérez w Red Bull. Albon zostaje w drużynie jako kierowca testowy i zastępczy. Jego stanowisko zajmuje również AlphaTauri (dawniej Toro Rosso), jego były wyścig w sezonie 2019. Dnia 8 stycznia ogłoszono, że Albon weźmie udział w wybranych wyścigach w sezonie 2021 w DTM, pod warunkiem że pozwoli to na jego zobowiązania wobec Red Bull i Alpha Tauri. W dniu 22 września 2021 roku Albona został ogłoszony do Formuły 1, gdzie otrzymał kokpit obok Nicholasa Latifiego, zastępując George'a Russella.

Osobiste

Alexander Albon jest synem brytyjskiego kierowcy wyścigowego Nigela Albona. Posiada obywatelstwo zarówno brytyjskie, jak i tajlandzkie, ponieważ jego matka jest tajlandzką. W wyścigach startuje z tajlandzką licencją.

Statystyka

Statystyki w Mistrzostwach Świata Formuły 1

Statystyki te obejmują wszystkie uczestnictwo kierowcy w Mistrzostwach Świata Formuły 1.

Ogólne zestawienie

(stan na koniec sezonu 2023)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności