Wikibiopedia

 

Zbigniew Chlebowski

Zbigniew Chlebowski (ur. 8 marca 1964 w Żarowie) - polski polityk Platformy Obywatelskiej.

Życie

Zbigniew Chlebowski jest absolwentem Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Uzyskał również tytuł Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Chlebowski był burmistrzem swojego rodzinnego miasta Żarów w latach 1990-2001. Był także radnym i członkiem Prezydium Sejmiku Województwa Wałbrzyskiego w latach 1990-1998. Za swoją działalność został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Po rozwiązaniu województwa wałbrzyskiego został radnym sejmiku nowego województwa dolnośląskiego. Działał w komisjach polityki regionalnej i gospodarki.

W 2001 roku Zbigniew Chlebowski po raz pierwszy wszedł do Sejmu jako członek nowo powstałej Platformy Obywatelskiej. Był również wybierany do Sejmu w kolejnych wyborach parlamentarnych, ostatnio w 2007 roku. W 2007 r. został również wybrany na przewodniczącego koła parlamentarnego PO. W dniu 2 października 2009 r. został "tymczasowo zawieszony" w pełnieniu funkcji przewodniczącego grupy parlamentarnej z powodu domniemanego udziału w skandalu korupcyjnym dotyczącym rzekomego uniemożliwienia wprowadzenia podatku od gier hazardowych w celu sfinansowania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Chlebowski jest żonaty, ma syna i córkę.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności