Wikibiopedia

 

Víkingur Ólafsson

Víkingur Heiðar Ólafsson (ur. 14 lutego 1984 w Reykjavíku, Islandia) - islandzki pianista.

Życie i praca

Víkingur Ólafsson dorastał w Reykjavíku i zaczął grać na fortepianie w młodym wieku pod okiem swojej matki, nauczycielki gry na fortepianie. Studiował w Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie uzyskał tytuły licencjata i magistra u Jerome’a Lowenthala i Roberta McDonalda. Víkingur pobierał również lekcje u Ann Schein.Víkingur występował z orkiestrami w Europie i Ameryce oraz zdobył liczne nagrody za swoją grę, w tym cztery nagrody Wykonawcy Roku na Icelandic Music Awards oraz Icelandic Optimism Prize. W 2009 roku Víkingur został nominowany do Nordic Council Music Prize.Víkingur był solistą na koncercie otwierającym stołeczną Reykjavík’s Harpa Concert Hall w 2011 roku, grając Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega z Islandzką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Vladimira Ashkenasi. Víkingur ma umowę na wyłączność z Deutsche Grammophon. Ze względu na jakość jego interpretacji utworów Johanna Sebastiana Bacha, New York Times nazwał go już islandzkim Glennem Gouldem.

Nowa Muzyka

Víkingur angażuje się w promocję muzyki współczesnej. Dokonał prawykonania sześciu koncertów fortepianowych kompozytorów islandzkich, w tym Snorri Sigfúsa Birgissona, Daníela Bjarnasona, Haukura Tómassona i Þórðura Magnússona. Víkingur dokonał również prawykonania utworów solowych i kameralnych Atli Ingólfssona, Marka Simpsona i Marka-Anthony’ego Turnage’a.

Víkingur ma na swoim koncie wspólne występy z Philipem Glassem (w Reykjavíku, Göteborgu i Londynie) i Björk, z tą ostatnią w programie telewizyjnym Átta raddir, wyprodukowanym przez Jónasa Sena dla RÚV, islandzkiej narodowej służby radiowo-telewizyjnej.W 2022 roku otrzymał nagrodę im. Rolfa Schocka w kategorii “Muzyka”.

Nagrania

Etykieta własna “Dirrindí”

2009: Debiut, 7 Fantazji op. 116 i 16 Walców Brahmsa oraz Wariacje Eroica Beethovena

2011: Chopin-Bach, Preludia Chopina i dwie Partity Bacha

2012: Winterreise, Winterreise Schuberta z islandzkim basem Kristinnem Sigmundssonem (CD i DVD)

Deutsche Grammophon

2017: Philip Glass - utwory fortepianowe (80. urodziny Philipa Glassa)

2018: Johann Sebastian Bach

2019: Johann Sebastian Bach - dzieła i przeróbki

2020: Debussy - Rameau

2020: Triada (edycja limitowana)

2021: Debussy - Rameau - Refleksje

2021: Mozart i współcześni

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności