Wikibiopedia

 

Thomas Cichon

Thomas Cichon (ur. 9 lipca 1976 r. w Rudzie Śląskiej jako Tomasz Cichoń) jest byłym niemieckim piłkarzem i obecnym trenerem piłkarskim polskiego pochodzenia.

Kariera

Obrońca, który w młodości występował w różnych klubach z Essen, grał w koszulce 1. FC Köln przez dziewięć lat i doświadczył wszystkich wzlotów i upadków klubu, w tym kilku awansów i spadków. W tym czasie pracował pod okiem trenerów Mortena Olsena, Stephana Engelsa, Petera Neururera, Lorenza-Günthera Köstnera, Bernda Schustera, Ewalda Lienena, Christopha Johna, Friedhelma Funkela i Marcela Kollera. Przeszedł do historii ze swoim jedynym golem w Bundeslidze, kiedy strzelił bramkę na 1:1 przeciwko Hertha BSC w marcu 2002 roku. Był to koniec 1033 minut bez gola dla 1. FC Köln, rekordu Bundesligi, który trwa do dziś.

Po sezonie 2003/04 jego kontrakt z 1 FC Köln nie został przedłużony i przeniósł się do Rot-Weiß Oberhausen, który pod koniec sezonu spadł do Regionalliga i Cichon rozegrał tam tylko jeden sezon.

W 2005 roku przeniósł się do Panionios Ateny w Grecji, ale wrócił do Niemiec w styczniu 2006 roku i grał dla VfL Osnabrück. Po początkowych trudnościach, kiedy to został uznany za zły zakup, Thomas Cichon stał się gwarantem defensywy i czołowym graczem VfL Osnabrück w sezonie 2006/07. Pod koniec sezonu drużyna zakwalifikowała się do 2. Bundesligi. Opuścił klub po spadku latem 2009 roku.

Aby znaleźć nowego pracodawcę, Cichon przedstawił się związkowi piłkarzy kontraktowych podczas treningu latem 2009 roku. W dniu 2 września 2009 r. ostatecznie podpisał kontrakt z południowoafrykańskim klubem Moroka Swallows z Johannesburga, gdzie grał pod wodzą trenera Rainera Zobela. Po tym, jak Cichon przestał być brany pod uwagę przez następcę Zobela, Gordona Igesunda, zakończył karierę w styczniu 2011 roku i przeniósł się z powrotem do Zagłębia Ruhry. Celowo pozostawił swoje dokładne miejsce zamieszkania w tajemnicy, a od początku sezonu 2013/14 Cichon trenował juniorów E1 klubu okręgowego Essen Preußen Eiberg, gdzie od 2016 roku jest trenerem męskiej drużyny SV Preußen Eiberg.

Ustawianie meczów

Po przyznaniu się jednego z oskarżonych i zeznaniach jego byłego kolegi z drużyny Marcela Schuona w procesie o nielegalne zakłady i ustawianie meczów w Sądzie Rejonowym w Bochum, Cichon został podejrzany o udział w skandalu bukmacherskim. Obaj twierdzili, że Cichon był zaangażowany w ustawianie meczów na niekorzyść VfL Osnabrück. W okresie poprzedzającym proces Cichon przyznał się już do kontaktów z mafią bukmacherską, ale zaprzeczył jakiemukolwiek osobistemu zaangażowaniu. W czerwcu 2012 roku prokuratura w Bochum postawiła mu zarzuty. Zarzuty obejmowały: uchylanie się od płacenia podatków, pomocnictwo w oszustwach i wspieranie organizacji przestępczej. W czerwcu 2014 r. Cichon przyznał się do udziału w manipulacjach. Sąd rejonowy w Bochum skazał go na dziewięć miesięcy w zawieszeniu. W październiku 2013 r. Cichon został ukarany przez sąd sportowy DFB dwuletnim zakazem wykonywania zawodu.

Statystyki

Bundesliga

131 meczów, 1 gol 1. FC Köln2. Bundesliga

80 meczów, 7 goli 1. FC Köln

30 meczów Rot-Weiß Oberhausen

45 meczów, 11 goli VfL OsnabrückDFB Cup

15 meczów 1. FC Köln

1 mecz Rot-Weiß Oberhausen

4 mecze, 1 gol VfL OsnabrückUI-Cup

5 meczów 1. FC Köln

Sukcesy

Awans do Bundesligi: 2000, 2003 z 1. FC Köln

Awans do 2. Bundesligi: 2007 z VfL Osnabrück

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności