Susanne Mierau (* 1980 w Berlinie) jest niemiecką pisarką, blogerką i pedagogiem wczesnoszkolnym. Jest autorką książek na temat dorastania z małymi dziećmi i rodzicielstwa bliskości.
Mierau studiowała pedagogikę z ukierunkowaniem na edukację wczesnoszkolną oraz psychologię i socjologię na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, gdzie pracowała w projektach badawczych prowadzonych przez Kuno Bellera i Wolfganga Tietze. Po studiach pracowała naukowo i dydaktycznie na Wydziale Edukacji Wczesnoszkolnej Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Między innymi uczestniczyła w kursach doszkalających w Gesellschaft für Geburtsvorbereitung (Towarzystwo Przygotowania do Porodu), a w 2011 roku uzyskała licencję na profesjonalne wykonywanie zawodu lekarza bez zaświadczenia lekarskiego. W 2012 r. założyła blog Geborgen Wachsen.
Susanne Mierau mieszka z mężem i trójką dzieci na wsi w Brandenburgii.
Jej główne tematy obejmują teorię przywiązania, rodzicielstwo bliskości oraz obszar tematyczny cyfrowych rodziców, o którym po raz pierwszy mówiła na republice w 2014 r. Ukuła termin "internetowy klan rodzicielski". W jednym z wywiadów bardzo entuzjastycznie wypowiadała się na temat poradników dla rodziców Jespera Juula. Susanne Mierau opowiada się za samostanowieniem o narodzinach i wzywa do stworzenia lepszych warunków ramowych dla porodów w Niemczech.
W 2018 roku Susanne Mierau, wraz z położną i blogerką Anją Gaca, zrobiła żart prima aprilisowy "Die Autogeburt" (Poród samochodowy), aby zwrócić uwagę na złą sytuację opieki okołoporodowej w Niemczech. Żart prima aprilisowy rozprzestrzenił się na Twitterze pod hasłem #autogeburt.
2012: "FABELhaft durchs erste Babyjahr", Ökotopia
2016: "Geborgen wachsen: Wie Kinder glücklich groß werden", Kösel
2017: "Geborgene Kindheit - Kinder vertrauensvoll und entspannt begleiten", Kösel
2017: "Czego nie potrzebujesz dla swojego dziecka", Geborgen Wachsen Verlag
2017: "I! WANT! ALE! NIE!", Gräfe i Unzer
2018: "Zrozumieć i towarzyszyć mojemu piszącemu dziecku", Gräfe und Unzer
2018: "Rundum geborgen", Kösel
2019: "Po prostu życie rodzinne", Knesebeck
2019: "Mutter.Sein.: Von der Last eines Ideals und dem Glück des eigenen Weges", Beltz
2021: "Wolni i niezłomni. Towarzyszyć dzieciom bez presji i akceptować je bezwarunkowo", Beltz