Wikibiopedia

 

Shane Acton

Shane Acton (* 1947; † 25 lutego 2002 w Cambridge) był brytyjskim żeglarzem dookoła świata. W latach siedemdziesiątych ustanowił rekord świata w opłynięciu świata na najmniejszej łodzi żaglowej na swojej łodzi Shrimpy, który utrzymał do połowy lat osiemdziesiątych.

Życie

Acton dorastał w Coleridge w Anglii.

Dookoła świata

Acton nie miał żadnego doświadczenia żeglarskiego. Chociaż służył w Królewskiej Marynarce Wojennej, nauczył się żeglować tylko na małych łodziach motorowych. Na początku lat 70. kupił 18-stopowy, 4-calowy (około 5,60 metra) kil ze sklejki za 400 funtów szterlingów. Łódź typu Caprice została zaprojektowana przez Roberta Tuckera.

W 1972 roku, w wieku 22 lat, Acton wyruszył z Anglii w rejs dookoła świata, który ukończył osiem lat później po długich postojach na Karaibach, w Polinezji i Australii.

W tamtym czasie łódź Actona była najmniejszą żaglówką, jaką kiedykolwiek opłynięto świat. W latach 1984-86 Serge Testa opłynął świat łodzią o długości nieco poniżej 3,60 metra (12 stóp) i odebrał rekord Actonowi.

W części podróży przez Pacyfik towarzyszyła mu Iris Derungs ze Szwajcarii, która została jego towarzyszką i żoną, a później podróżowała z nim na ostatnim etapie podróży z Morza Śródziemnego przez francuskie kanały. Iris Derungs mieszkała w Szwajcarii i pracowała jako fotograf. Zmarła w lutym 2008 r. Acton był znany swoim przyjaciołom jako skromny antymaterialista. Jego podróż charakteryzowała go jako oszczędnego człowieka, który podejmował każdy wysiłek i pozostał wierny swojej małej żaglówce o wygiętych burtach, mimo że miał okazję wymienić ją na większy jacht więcej niż raz podczas swojej kilkuletniej podróży.

Dziś Shane Acton ma wielu zwolenników wśród właścicieli małych jachtów kabinowych.

Życie po opłynięciu i śmierci

Po opłynięciu świata mieszkał w Kostaryce, gdzie zabierał turystów na połowy dalekomorskie. Pracował również jako robotnik w stoczni.

Shane Acton zmarł na raka płuc w Cambridge w wieku 55 lat. Był nałogowym palaczem i, jak napisał w swojej książce, podróżował po świecie w poszukiwaniu wystarczającej ilości tytoniu. Podczas pogrzebu jego krewni poprosili o datki na rzecz Cancer Research UK zamiast kwiatów.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności