Wikibiopedia

 

Samassi Abou

Samassi Abou (ur. 4 kwietnia 1973 r. w Gagnoa, Wybrzeże Kości Słoniowej) - były piłkarz reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej.

Urodzony na Wybrzeżu Kości Słoniowej napastnik rozpoczął profesjonalną karierę we francuskim drugoligowym klubie FC Martigues. Po zaledwie jednym sezonie przeniósł się do klubu Division 1 Olympique Lyon. Przez większość pierwszych dwóch lat występował tam w podstawowym składzie, ale jego słabe wyniki bramkowe sprawiły, że występy stawały się coraz rzadsze. W 1996 roku opuścił Lyon i przeniósł się do AS Cannes, gdzie zaliczył 37 występów i strzelił 5 goli. Pod koniec października 1997 roku menedżer Harry Redknapp sprowadził Abou do West Ham United w Premier League za opłatą transferową w wysokości 400 000 funtów.

Były reprezentant Francji U21 szybko zyskał status kultowego wśród tamtejszych kibiców dzięki swojej fryzurze i technicznemu stylowi gry. Jednak, podobnie jak w przypadku Lyonu, jego występy stawały się coraz rzadsze ze względu na niską liczbę bramek, a jego relacje z menedżerem Redknappem znacznie się ochłodziły. Kiedy Abou odrzucił dwie prośby o transfer z Bradford City i Heart of Midlothian, które były skłonne zapłacić za zawodnika 800 000 funtów, nie był już brany pod uwagę przez West Ham. Został wypożyczony do Ipswich Town na miesiąc w grudniu 1998 roku, a następnie do Walsall FC w październiku 1999 roku, ale odesłali napastnika z powrotem do West Hamu po zaledwie dwóch nieudanych miesiącach. Po dwóch kolejnych wypożyczeniach, do francuskiego klubu ES Troyes AC i szkockiego FC Kilmarnock, jego kontrakt został rozwiązany latem 2000 roku.

Następnie Abou wrócił do Francji, gdzie podpisał kontrakt z korsykańskim klubem AC Ajaccio. Został mistrzem Ligue 2 z Ajaccio w 2002 roku, ale nie odgrywał już roli w planach pierwszej ligi i nie był już podpisany. Swój ostatni profesjonalny sezon rozegrał w FC Lorient w sezonie 2002/03.

Literatura

Samassi Abou w: Tony Hogg (2005): Who's Who of West Ham United. Londyn, Profile Sports Media, s. 15 ISBN 1-903135-50-8

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności