Wikibiopedia

 

Renato de Araújo Chaves Júnior

Renato de Araújo Chaves Júnior, znany jako Renato (ur. 4 maja 1990 w São Paulo) - brazylijski piłkarz występujący na pozycji obrońcy. Obecnie gra dla Al-Wahda (Arabia Saudyjska).

Kariera

Kariera młodzieży i klubu

Renato dołączył do sekcji młodzieżowej brazylijskiego wielkiego klubu Corinthians São Paulo z siedzibą w metropolii São Paulo w 1998 roku. Przeszedł przez różne ligi młodzieżowe, zanim w lutym 2009 roku po raz pierwszy dołączył do profesjonalnego składu klubu, grając w Série A, najwyższej lidze w kraju.

Po awansie drużyny z drugoligowej Série B do najwyższej ligi piłkarskiej w 2008 roku, Renato trenował już z profesjonalnym zespołem, choć nadal był włączony do młodzieżowej drużyny klubu. Szczególnie mocne sezony Renato w 2007 i 2008 roku zwróciły na niego uwagę profesjonalistów. Zaledwie trzy miesiące po awansie do profesjonalnej drużyny, Renato zadebiutował w niej 10 maja 2009 roku, kiedy to rozegrał pełny czas trwania meczu w przegranym 1-0 domowym spotkaniu z Internacionalem Porto Alegre.

W swoim drugim występie w lidze zawodowej 31 maja 2009 roku, mierzący 1,85 m wzrostu obrońca zdobył jedyną bramkę dla swojej drużyny w 50 minucie meczu w przegranym 3-1 spotkaniu z Santos FC. W tym samym meczu otrzymał żółtą kartkę około 13 minut po swoim golu.

W 2009 roku zaliczył łącznie siedem występów w Série A, zdobywając jedną bramkę. Jednym z jego największych sukcesów było zdobycie w tym samym roku Pucharu Brazylii. W kolejnym sezonie, 2010, nie rozegrał ani jednego meczu i zaliczył tylko cztery występy w składzie.Ostatecznie został wypożyczony do Figueirense FC, ale nie rozegrał ani jednego meczu w Série A, a jedynie trzy spotkania i trzy bramki w mistrzostwach kraju. W kolejnym sezonie został wypożyczony do drugoligowej Portuguesy São Paulo. Zadebiutował w drużynie w wygranym 4-1 meczu z Goías EC po wejściu jako zmiennik w drugiej połowie. W przedostatnim dniu meczu znalazł się w wyjściowej jedenastce przeciwko Duque de Caxias FC i zdobył swoją pierwszą bramkę w drugoligowych rozgrywkach w Brazylii. W całym sezonie 2011 zagrał 19 razy. Po awansie do Série A, w kolejnym sezonie zaliczył 23 występy i zdobył jedną bramkę.

Tuż po rozpoczęciu sezonu został jednak sprzedany do drugoligowego Athletico Paranaense. W swoim debiutanckim sezonie nie zanotował tam jednak żadnego występu i tylko trzykrotnie znalazł się w składzie meczowym. Po ponownym awansie Chavesa i jego klubu, znów nie odegrał żadnej roli w profesjonalnym składzie. Na początku kolejnego sezonu zaliczył dwa występy w mistrzostwach stanowych dla Athletico-PR.

Następnie jednak przeniósł się z powrotem do drugiej ligi na zasadzie wypożyczenia do Náutico Capibaribe. W dniu meczu nr 15 sezonu 2014 rozegrał pełne 90 minut, debiutując przeciwko Santa Cruz FC. W przegranym 4-1 meczu z América FC zdobył jedyną bramkę klubu, a tym samym również swojego pierwszego gola dla nowego pracodawcy. Zakończył sezon z 20 występami w lidze i dwoma meczami w mistrzostwach stanu, ale odszedł po zaledwie jednym sezonie, aby dołączyć do AA Ponte Preta w Série A. Był zaangażowany w mecz w drugim dniu sezonu. W drugim dniu meczowym znalazł się bezpośrednio w wyjściowej jedenastce w wygranym 1-0 meczu z FC São Paulo i zadebiutował dla klubu. Przeciwko Figueirense, w dniu meczu 16, jego zespół przegrał 3-1, ale Chaves zdobył bramkę dla Ponte Preta i swojego pierwszego gola w nowej koszulce. Był regularny w swoim nowym zespole i zagrał 40 razy w całych rozgrywkach, zdobywając trzy bramki.Po mocnym sezonie z Ponte Preta, został podpisany przez Fluminense Rio de Janeiro na początku 2016 roku, krótko po przedłużeniu umowy ze swoim starym klubem. W pełnym sezonie zadebiutował jednak dopiero w dniu meczu 14 w remisie 0-0 z EC Vitória. W swoim trzecim występie, w dniu meczu 18, strzelił po raz pierwszy bramkę przeciwko Figueirense i tym samym odegrał rolę w zwycięstwie 3-2. W całym sezonie zaliczył jednak tylko osiem występów. W sezonie 2017 był częściej wykorzystywany i rozegrał 14 spotkań w Série A. Najważniejszym wydarzeniem sezonu dla Chavesa była jego asysta w ćwierćfinałowym meczu Copa Libertadores z Flamengo Rio de Janeiro. W 2018 roku był regularny i zagrał 29 razy do lata 2018.Latem po raz pierwszy przeniósł się za granicę do Al-Wahda w Saudi Professional League. Zadebiutował w wyjściowej jedenastce przeciwko Al-Hazem w najwyższej lidze Arabii Saudyjskiej. Swoją pierwszą bramkę za granicą zdobył już w czwartym meczu przeciwko Ittihad FC, gdy jego drużyna zremisowała 2-2. Sezon zakończył z trzema bramkami i jedną asystą w 31 meczach w całych rozgrywkach. W kolejnym sezonie ponownie był umocnieniem w środkowej obronie i zagrał 28 razy, ponownie zdobywając trzy bramki.W przegranym 1-0 spotkaniu z Al-Ahli zadebiutował dla drużyny od razu w pierwszym dniu meczu. W zremisowanym 2-2 meczu z Al-Hilal zdobył wyrównującą bramkę i swoją pierwszą dla Al-Batin.

Kariera w drużynie narodowej

Renato swoje pierwsze międzynarodowe doświadczenie zdobył w reprezentacji Brazylii U-20, gdzie został powołany po raz pierwszy pod koniec lipca 2009 roku. Dla reprezentacji rozegrał w sumie dwa mecze międzynarodowe, a na swoim koncie ma już udział w kilku międzynarodowych turniejach młodzieżowych.

Sukcesy

Koryntian

Zdobywca Pucharu Brazylii: 2009Fluminense

Primeira Liga do Brasil: 2016 r.

Taça Guanabara: 2017

Taça Rio: 2018Portuguesa

Awans do Série A: 2011Paranaense

Awans do Série A: 2012

Pokrewne

Lucas Pierre Santos Oliveira

Gustavo Franchin Schiavolin

Renato Augusto

Bruno Rodrigo

Zézé

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności