Mordechaj Altschuler (także Mordechaj Altshuler, hebr. מרדכי אלטשולר; ur. 25 października 1932 r. w Suwałkach, Polska; zm. 18 lipca 2019 r. w Jerozolimie, Izrael) był polsko-izraelskim historykiem, który publikował głównie prace dotyczące historii Żydów w XX wieku.
Mordechaj Altschuler urodził się w 1932 r. w Suwałkach, w zamożnej rodzinie. Jego dziadek był jednym z pierwszych założycieli ruchu Chibbat Syjon. Po krótkiej sowieckiej, a następnie niemieckiej okupacji regionu jesienią 1939 r., jego rodzina najpierw udała się na północ Związku Radzieckiego, stamtąd do Uzbekistanu, a następnie do kołchozu na Uralu w pobliżu Swierdłowska, gdzie Altschuler otrzymał nieregularne wykształcenie w okolicznych wioskach. Jego starsza siostra zginęła w Holokauście.
Po II wojnie światowej rodzina przeniosła się do Polski w 1946 r., ale nie wróciła do pierwotnego miejsca zamieszkania, osiedlając się w niemieckim mieście Breslau, gdzie Altschuler uczęszczał do szkoły podstawowej jidysz. Dołączył do syjonistycznego ruchu młodzieżowego Dror, który przygotowywał się do aliji w rolniczych obozach szkoleniowych i przybył do Izraela w styczniu 1950 r., Gdzie wraz z członkami swojej grupy młodzieżowej został przydzielony do kibucu Naʿan. Po odbyciu służby wojskowej w ramach Nachal, Altschuler przeniósł się do kibucu w dolinie Bet Shean, a następnie osiadł w Tel Awiwie, gdzie w kolejnych latach początkowo wykonywał prace przydzielone mu przez urząd opieki społecznej (workfare) i jednocześnie kontynuował edukację. W 1955 r. zdał maturę jako student zewnętrzny i rozpoczął studia z historii ogólnej, literatury hebrajskiej i historii narodu żydowskiego na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, które ukończył w 1964 r. z tytułem magistra. Doktorat uzyskał w 1972 r. i został wykładowcą w Instytucie Współczesnego Judaizmu na Uniwersytecie Hebrajskim, który mianował go profesorem w 1986 r. aż do przejścia na emeryturę w 2002 r.
Książka Altschulera z 1980 roku "Jewsekcja w Związku Radzieckim (1918-1930): Internationalism for Communism" zajmuje się historią żydowskiej sekcji KPZR, która istniała we wskazanym okresie. Jej działacze byli jidyszystami i antysyjonistami. Niemniej jednak Altschuler uważa Jewsekzję za żydowski ruch narodowy, którego przedstawiciele domagali się kontynuacji żydowskiej egzystencji w oparciu o jidysz i świecką kulturę żydowską w ramach antysyjonistycznej adaptacji. Altschuler otrzymał nagrodę Bialik w 1991 r. za swoją książkę "Żydzi ze wschodniego Kaukazu: Historia Żydów górskich od początku XIX wieku", opublikowaną w 1990 r.