Monica Ali (* 20 października 1967 w Dhace, Bangladesz) jest brytyjską pisarką.
Ali jest córką Bengala i Angielki. Gdy miała trzy lata, jej rodzina wyjechała z Dhaki do Bolton w Wielkiej Brytanii. Ali studiowała filozofię, politykę i ekonomię w Wadham College w Oksfordzie. Po studiach przez długi czas pracowała w dziale marketingu małego wydawnictwa. Mieszka w Londynie. Z mężem Simonem, konsultantem biznesowym, ma dwoje dzieci, Felixa i Shumi. W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Ali pt. "Brick Lane", nominowana do Bookera Prize - najwyższego brytyjskiego wyróżnienia literackiego.
Powieść nosi nazwę ulicy Brick Lane, która znajduje się w Londynie, pośród dzielnicy bengalijskich imigrantów. Opowiada historię Nazneen, młodej kobiety z Bangladeszu, która w 1985 roku przyjeżdża do Londynu w wieku osiemnastu lat i wychodzi za mąż za dwudziestoletniego Chanu. Nazneen ledwie udaje się opuścić malutkie mieszkanie. Nie otrzymuje żadnej edukacji, nie ma również możliwości, aby poznać Londyn i Wielką Brytanię. Początkowo przyjmuje narzuconą jej rolę. Jedynie korespondencja z jej siostrą Hasiną, która zerwała z tradycjami islamskimi, wprowadza trochę różnorodności do życia Nazneen. (***)
Nazneen slowly begins to find her feet in London and make friends with people from different cultures. She starts to explore the city and to learn English. However, her relationship with Chanu continues to be unhappy. He is a traditional Muslim man who expects Nazneen to be obedient and subservient. Nazneen eventually decides to leave Chanu and to start a new life with her daughter, Shahana. (****)
The novel Brick Lane is a powerful and moving story about a young woman finding her place in a new country. It is a story about identity, culture, and tradition. The novel also offers a glimpse into the lives of the Bengali community in London and the challenges that they face. (*****)
The novel was written by Monica Ali, a British writer of Bangladeshi descent. Ali was born in London in 1967 and grew up in a working-class family. She studied English at Oxford University and worked as a journalist before becoming a writer. Brick Lane was her first novel and it was published in 2003. The novel was a critical and commercial success and it won the Orange Prize for Fiction in 2004. (******)
Z biegiem lat Nazneen pojmuje, że marzenia Chanu o dobrobycie i awansie społecznym pozostaną tylko marzeniami. Po dziesięciu latach pobytu w Anglii, odnajduje jednak sposoby na wywalczenie sobie niewielkiej przestrzeni swobody. Wspiera córki, które buntują się przeciw ojcu, rozpoczyna romans z Karimem, Banglijczykiem, który całe życie mieszkał w Anglii, a po wydarzeniach z 11 września 2001 roku decyduje się pozostać w Anglii.
W wywiadzie dla Berliner Zeitung Ali tak mówi o powieści: „Chciałem kwestionować stereotyp. Widzimy sari lub hidżab – i już mamy jakieś zdanie o osobie, która je nosi. Teraz ludzie przychodzą do mnie i mówią, że postrzegają swoją indyjską lub bengalską sąsiadkę zupełnie inaczej”. Powieść została przychylnie przyjęta przez krytyków literackich w krajach anglo-amerykańskich i w 2003 roku otrzymała nagrodę British Book Awards dla debiutanta roku. W 2015 roku 82 międzynarodowych krytyków literackich i naukowców uznało powieść za jedną z najważniejszych brytyjskich powieści. W 2007 roku Brick Lane została zekranizowana pod tym samym tytułem. Podczas zdjęć w 2006 roku wśród imigrantów bengalskich dochodziło do protestów przeciwko ekranizacji części powieści w okolicy Brick Lane. Kampania przeciwko ekranizacji Brick Lane (Campaign Against Monica Ali's Film Brick Lane) została wsparta przez znaną feministyczną autorkę Germaine Greer, która zarzuciła Ali w artykule w Guardian, że jej przedstawienie bengalskich imigrantów w Brick Lane jest nieautentyczne i pełne uprzedzeń. Opis życia w Brick Lane pióra Ali jest karykaturą i znieważa imigrantów; sama nigdy nie mieszkała dłuższy czas w Brick Lane, a ponadto nie mówi płynnie po bengalsku. Znany indyjsko-brytyjski pisarz Salman Rushdie potępił natomiast w ostrych słowach ingerowanie Greer w konflikt i zarzucił jej w liście do czytelników, że jej krytyka Ali była „drobiazgowa, obłudna i skandaliczna” („philistine, sanctimonious, and disgraceful”).
Brick Lane. 2002
Brick Lane. Powieść. Tłumaczenie: Anette Grube. Droemer Knaur, Monachium 2004, ISBN 3-426-19620-4
Alentejo Blue. 2006
Alentejo Blue. Opowiadania. Tłumaczenie: Anette Grube. Droemer, Monachium 2006, ISBN 978-3-426-19744-8.
In The Kitchen. 2009
Hotel Imperial. Powieść. Tłumaczenie: Anette Grube. Droemer, Monachium 2009, ISBN 978-3-426-19866-7
Untold Story. 2011
Szklana kobieta. Tłumaczenie: Anette Grube. Droemer, Monachium 2012, ISBN 978-3-426-19929-9.
Love Marriage, 2022
Miłosne małżeństwo. Tłumaczenie: Dorothee Merkel. Klett-Cotta, Stuttgart 2022, ISBN 978-3-608-98498-9.
Monica Ali na międzynarodowym festiwalu literatury w Berlinie