Mathias von Brudzewo-Mielzynski (pseudonim: Nowina Doliwa; * 13 października 1869 jako Maciej Ignacy Przecław Mielżyński w Köbnitz (Chobienice) koło Bomst, prowincja Posen; † 9 stycznia 1944 w Wiedniu) był polskim politykiem i oficerem, ostatecznie podpułkownikiem kawalerii i polskim przywódcą w III powstaniu polskim na Górnym Śląsku (1921), a także posłem do niemieckiego Reichstagu (1903-1914).
Mathias był synem Josepha von Brudzewo-Mielzynskiego (1824-1900), właściciela majątku i członka pruskiej Izby Panów. Uczęszczał do gimnazjum w Berlinie, Schneidemühl i Lissie. Po ukończeniu szkoły studiował na Uniwersytecie Monachijskim i był malarzem w Monachium. Następnie służył jako oficer w gwardyjskim Leib-Kürassier-Regiment "Großer Kurfürst" (Ślązak) nr 1 we Wrocławiu. W 1896 r. opuścił pułk na jeden rok. Po odejściu w 1897 r. pracował jako rolnik w swoim majątku w Köbnitz (Chobienice). Pracował również jako publicysta dla polskich gazet w dziedzinie politycznej i literackiej.
W wyborach do Reichstagu Cesarstwa Niemieckiego w 1903 r. został wybrany do niemieckiego Reichstagu z polskiej listy w okręgu wyborczym Poznań 2 (okręg Samter, okręg Birnbaum, okręg Obornik i okręg Schwerin (Warta)), a 4 stycznia 1914 r. zrzekł się mandatu. Jego następcą na stanowisku posła został sosnowiecki prałat Józef Klos (1870-1938). Jego rezygnacja była spowodowana oskarżeniem o morderstwo. Mielżyński zastrzelił swoją żonę i siostrzeńca w Dakowach Mokrych z powodu cudzołożnego związku, a podczas swojej roli przywódczej w III Powstaniu Górnośląskim w 1921 r. używał pseudonimu Nowina Doliwa.
Ojciec chrzestny Bernharda zur Lippe-Biesterfeld, późniejszego księcia Niderlandów.
Wspomnienia i przyczynki do historii 3-go powstania górnośląskiego (niem.: "Erinnerungen und Beiträge zur Geschichte des 3. oberschlesischen Aufstandes"). Wydawnictwo własne, Mikołów 1931.