Wikibiopedia

 

Luan Santana

Luan Rafael Domingos Santana (ur. 13 marca 1991 w Campo Grande), znany również jako Luan Santana to brazylijski latynoski piosenkarz, autor tekstów i emcee.

W 2009 roku wydał swój debiutancki album Tô de Cara i zasłynął z piosenki Meteoro. Następnie nagrał swój pierwszy album na żywo, który został nominowany do Latin Grammy za Najlepszy Album Muzyki Sertanejo i był jednym z najlepiej sprzedających się albumów roku w 2010 roku.

Życie

Luan Rafael Domingos Santana jest synem Marizete Santany i Amarildo Domingosa. Jego ojciec pracował w banku. W okresie jego dzieciństwa rodzina kilkakrotnie się przeprowadzała, m.in. do miast Maringá, Manaus i Ponta Porã. Karierę szkolną rozpoczął w szkole N. S. Auxiliadora, a ze względu na liczne przeprowadzki uczęszczał także do kilku szkół w innych miastach. Luan Santana od najmłodszych lat uczył się gry na gitarze i śpiewu. W wieku 14 lat był gospodarzem imprezy, na której dokonał swojego pierwszego nagrania. Główną piosenką wybraną na ten dzień z jego listy utworów było Falando Serio.

Kariera

Używając amatorskiego dyktafonu, Luan Santana nagrał w 2008 roku swoje występy, które następnie zostały złożone w całość jako jego pierwsza płyta. Jednak efekt końcowy nie przypadł mu do gustu, zwłaszcza jakość dźwięku, więc postanowił zrezygnować z płyty. Jeden z jego znajomych miał już kopię i umieścił ją na Youtube, gdzie szybko stała się wirusowa. O muzykę prosili słuchacze stacji radiowych w Mato Grosso do Sul, Goiás, Rondônia i Paraná. 11 sierpnia 2007 roku Luan Santana po raz pierwszy wystąpił na scenie w małym miasteczku Bela Vista, ponieważ zdobył przebój z piosenką Falando Sério w radiach regionu. Następnie wyprodukował jego debiutancki album Tô de Cara.

W sierpniu 2009 roku został ponownie zaproszony do udziału w Festa do Peão de Barretos i wystąpił przed 50 000 osób. Sene 2nd CD, czyli album live Luan Santana - Ao Vivo ukazał się jeszcze w 2009 roku. Luan Santana zamknął rok 2009 z łączną liczbą 300 koncertów zagranych w Brazylii.

Podpisany przez Som Livre, Luan wydał swoje pierwsze DVD Luan Santana - Ao Vivo w listopadzie 2010 roku, które zostało nagrane 25 sierpnia 2009 roku w Parque das Nações Indígenas w Campo Grande. Podczas rozdania nagród Melhores do Ano (Najlepszy Roku) kanału telewizyjnego Rede Globo w 2009 roku, Luan został zwycięzcą w kategorii Revelação do Ano (Nowicjusz Roku). Nowe dzieło trafiło do sklepów w grudniu, a po kilku miesiącach piosenkarka otrzymała certyfikat platyny za płytę CD i podwójnej platyny za DVD. Rok 2010 zakończył jako największy sprzedawca nagranej muzyki w Brazylii, według ustaleń ABPD.

W styczniu 2010 roku Luan Santana grał siebie przez tydzień w telenoweli Malhação kanału Rede Globo. Drugi album live Luana Santany, zatytułowany Luan Santana Ao Vivo no Rio, został nagrany 11 grudnia 2010 roku w HSBC Arena w Barra da Tijuca, na zachód od Rio de Janeiro. Piosenkarz zaprezentował mega produkcję, która miała nawet prawo użyć katapulty - tej samej, której używał Michael Jackson w kilku swoich występach. Muzyk zaprezentował 15 nowych utworów, w tym A Bússola, Não Era pra ser, Super-Herói i Palácios e Castelos. Przy niektórych piosenkach dostał wsparcie od takich gwiazd jak Ivete Sangalo, Belinda Peregrín czy Zezé di Camargo & Luciano. 3 września 2011 roku Luan Santana wystąpił na Brazilian Day, festiwalu promowanym przez Rede Globo, który gromadzi kilku brazylijskich artystów na jednej scenie na ulicach Manhattanu.

W kwietniu 2011 roku ukazał się jego drugi album live, zatytułowany Ao Vivo no Rio. Zawierał między innymi pięć singli, z których wszystkie osiągnęły numer jeden na liście Billboard Brasil’s singles chart.W kwietniu 2012 roku wydał swój drugi studyjny album, Quando Chega a Noite. Luan Santana sam skomponował siedem z 17 utworów na płycie. Płyta została wyprodukowana przez Santanę z pomocą jego wieloletnich partnerów Fernando Zorzanello Bonifácio i duetu Fernando & Sorocaba. Utwór Você de Mim Não Sai stał się częścią ścieżki dźwiękowej do telenoweli Rede Globo Avenida Brasil.W czerwcu 2013 roku wydał swój pierwszy extended play (EP) zatytułowany Te Esperando i jednocześnie album As Melhores… Até Aqui, będący kompilacją jego największych przebojów. Następnie, w lipcu 2013 roku, Luan Santana nagrał swoje trzecie DVD, O Nosso Tempo É Hoje, w Maeda Arena w Itu, w głębi São Paulo.

W 2013 roku, kiedy papież Franciszek odwiedził Brazylię na Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, Luan był jednym z artystów, którzy wystąpili na scenie podczas tego wydarzenia, śpiewając modlitwę św. Franciszka na plaży Copacabana przed trzema milionami ludzi. Również w lipcu piosenkarka wystąpiła na Dniu Brazylii w Tokio w Japonii. 21 i 22 lutego 2014 roku Santana zainaugurował swoją trasę O Nosso Tempo É Hoje w Citibank Hall w São Paulo, a następnie zwiedził kraj. Na scenie na tej trasie również zastosowano technologię cenioną za efekty specjalne: 155 modułów LED, 48 ruchomych świateł i 16 lamp Jarag tworzyło panel świetlny. W 2014 roku wziął udział w brazylijskiej wersji piosenki Bailando, w duecie z hiszpańskim piosenkarzem Enrique Iglesiasem. Ta wersja znalazła się na wydanym jeszcze w tym samym roku albumie Duetos, który zawiera wszystkie jego dotychczasowe duety. Czwarte DVD piosenkarki, Acústico, zostało nagrane 17 grudnia 2014 roku w Quanta Studios w São Paulo. Projekt miał motyw lat 60-tych, a wszyscy goście, wybrani przez wokalistę i jego współpracowników, ubrani byli zgodnie z charakterem tamtych czasów. Nagranie ukazało się 14 kwietnia 2015 roku nakładem Som Livre i zawiera single “Eu Não Merecia Isso” i “Escreve Aí”, które dotarły do szczytu brazylijskiego zestawienia Hot 100 airplay.

W sierpniu 2016 roku Luan nagrał swój piąty album live i DVD w Kinematografie Paulínia. Tytuł z 1977 roku nawiązywał do roku, w którym Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet. Projekt opierał się na współpracy z piosenkarkami Ana Carolina, Anitta, Ivete Sangalo, Marília Mendonça, Sandy oraz aktorką Camilą Queiroz. Przed premierą DVD było pokazywane w kilku kinach w kraju. Płyta dotarła do numeru 2 na liście przebojów albumów ABPD, natomiast DVD do numeru 1 na liście przebojów DVD. Single Eu, Você, o Mar e Ela i Dia, Lugar e Hora stały się numerem jeden w radiu. Acordando o Prédio został wydany w styczniu 2017 roku jako trzeci singiel z albumu i dotarł na szczyt listy przebojów Hot 100.

Osiągnięcia

Zdobył kilka brazylijskich nagród muzycznych, a w 2010 roku był nominowany do Latin Grammy. 20 singli uplasowało się na szczycie Billboard Brasil.

Dyskografia

Albumy studyjne

Więcej albumów studyjnych

2009: Tô de cara

Albumy na żywo

Więcej albumów na żywo

2009: Ao vivo

Kompilacje

Więcej kompilacji

2014: Duetos

EPs

2013: Te esperando

Single

Więcej singli

Tô de Cara

Meteoro

Você Não Sabe o que É Amor

Sinais

Adrenalina

Química do Amor (z Ivete Sangalo)

Um Beijo

Amar Não é Pecado

As Lembranças Vão Na Mala

Nêga

Você de Mim Não Sai

Incondicional

Te Vivo

Sogrão Caprichou

Te Esperando

Garotas Não Merecem Chorar

Tudo Que Você Quiser

Cê Topa

Tanto Faz

Eu Não Merecia Isso

Escreve Ai

Chuva de Arroz

Cantada

Eu, Você, o Mar e Ela

Dia, Lugar e Hora

Przyjęcie zamówienia

Mesmo Sem Estar (z Sandy)

Acertou a Mão

Check-In

2050

MC Lençol i DJ Travesseiro

Sofazinho (z Jorge & Mateus)

Vingança (z MC Kekel)

Juntos (z Paulą Fernandes)

Składki gości

2017: E essa boca aí? (Bruninho & Davi feat. Luan Santana)

Music Sales Awards

Uwaga: Nagrody w krajach z tabel lub rubryk wykresu można znaleźć w tym samym.

Pokrewne

Fernanda Colombo

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności