Wikibiopedia

 

Augusto Heleno Ribeiro Pereira

Augusto Heleno Ribeiro Pereira (ur. 29 października 1947 w Kurytybie) - brazylijski polityk i były generał. Od 1 stycznia 2019 roku jest szefem Gabinetu Bezpieczeństwa Instytucjonalnego za czasów prezydenta Jaira Bolsonaro.

Kariera

W 1969 roku ukończył Academia Militar das Agulhas Negras i do 2011 roku należał do brazylijskiej armii, gdzie był m.in. dowódcą wojskowym dla Amazonii. Od sierpnia 2004 do sierpnia 2005 roku Heleno był dowódcą Misji Stabilizacyjnej ONZ na Haiti.

Pojawiły się spekulacje, że Heleno może wystartować w wyborach jako kandydat Bolsonaro na wiceprezydenta. Krótko po wyborze Bolsonaro na prezydenta, Heleno znów był przedmiotem spekulacji, że może zostać nowym ministrem obrony. Stanowisko to ostatecznie przypadło Fernando Azevedo e Silva, natomiast Heleno został mianowany szefem Gabinetu Bezpieczeństwa Instytucjonalnego, oficjalnie Gabinete de Segurança Institucional da Presidência da República (GSI), któremu podlegają również służby wywiadowcze, takie jak Agência Brasileira de Inteligência (Abin).

Kontrowersje

Heleno, po 45 latach służby wojskowej, pozytywnie wypowiadał się o przewrocie wojskowym, który obalił prezydenta João Goularta w 1964 roku. Według niego brazylijska dyktatura wojskowa uniemożliwiła temu krajowi stanie się “wielką Kubą”, a amnestia “doprowadziła terrorystę do prezydentury republiki”.Podczas rozmieszczenia na Haiti pod jego dowództwem doszło do incydentu w slumsie Cité Soleil w Port-au-Prince, opisanego przez grupy praw człowieka jako masakra, 6 lipca 2005 roku, kiedy to 22 000 sztuk amunicji zostało wystrzelonych do wnętrza ludności cywilnej.

W 2013 roku został ukarany grzywną w wysokości 4000 R$ za korupcję, czyli około 1000 euro. Był członkiem partii Partido Republicano Progressista (PRP), która rozwiązała się i dołączyła do skrajnie prawicowej i chrześcijańsko fundamentalistycznej partii Patriota.

Augusto Heleno miał pozytywny wynik testu na COVID-19 w dniu 18 marca 2020 r., ale był w stanie wrócić po siedmiu dniach izolacji domowej.

Pokrewne

Egberto Gismonti

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności