Wikibiopedia

 

Laurence Aëgerter

Laurence Aëgerter (* 1972 w Marsylii) jest francuskim fotografem, artystą konceptualnym i performerem.

Życie

Laurence Aëgerter studiowała historię sztuki na Faculté des Lettres Uniwersytetu w Aix-en-Provence, na Vrije Universiteit Amsterdam oraz w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie.

Aëgerter zajmuje się głównie fotografią, tworzy książki artystyczne i realizuje projekty artystyczne w przestrzeni publicznej. Jako materiał źródłowy wykorzystuje fotografie, reprodukcje ikon z historii sztuki, strony tekstowe, książki itp., których metody czytania i kodowanie kulturowe zmienia poprzez zawłaszczanie, interwencję i tłumaczenie.

Mieszka w Amsterdamie i Marsylii.

Projekty (wybór)

Tristes tropiquesProjekt fotograficzny Tristes tropiques, stworzony we współpracy z holenderskim projektantem i fotografem Ronaldem van Tienhovenem, dokumentuje eksplorację przez Aëgertera klasyki literatury etnologicznej, książki Sad Tropics autorstwa francuskiego socjologa i etnologa Claude'a Lévi-Straussa.

Z pomocą mieszkańców Beetsterzwaag, miasta we Fryzji, obaj autorzy odtworzyli zdjęcia z Sad Tropics, na przykład w stylu żywych obrazów, sfotografowali scenariusze i zestawili je z oryginałami Lévi-Straussa w swojej książce. Prace te były wystawiane między innymi na Lagos Photofestival w Nigerii.

Herbarium Cataplasma W latach 2014/15, na zaproszenie miasta Leeuwarden, przeprowadziła projekt dotyczący roślin leczniczych w ogrodach klasztornych i degradacji środowiska spowodowanej działalnością człowieka na niezagospodarowanym kawałku ziemi, który w średniowieczu należał do klasztoru. Materiału do projektu Herbarium Cataplasma dostarczyła z jednej strony mapa klasztoru St. Gallen, a z drugiej ponad 100 zdjęć Google zniszczonej przyrody na całym świecie. Mieszkańcy Leeuwarden zostali zaproszeni do wzięcia udziału w projekcie, do samodzielnego zbadania działania starych roślin leczniczych w bibliotekach i do symbolicznego wykonania rytuału, np. uzdrowienia spalonej ziemi - reprezentowanej przez fotografię - poprzez dotknięcie jej imbirem. Rytuały zostały sfotografowane, udokumentowane w specjalnej gazecie i ostatecznie włączone do książki artysty "Healing Plants for Hurt Landscapes", która została opublikowana w 2015 roku w nakładzie 1050 egzemplarzy.

CathédralesW Cathédrales i Cathedrals at Sunset, Aëgerter zajmuje się obrazami i widokami dwóch słynnych francuskich katedr: katedry w Bourges i katedry w Rouen.

Cathédrales, seria fotografii, dokumentuje cień rzucany przez krzyż okienny na fotografię w jej studio. Podwójna strona z fasadą katedry w Bourges pochodzi z ilustrowanej książki o francuskich katedrach z 1950 roku.

Zdjęcia w serii były robione w odstępach jednominutowych przez okres dziesięciu minut. Po dziesięciu minutach początkowo jasno oświetlony obraz całkowicie zniknął w cieniu i nie był już widoczny. Powstałe w ten sposób 120 zdjęć zostało włączonych do książki artystycznej.

Cathedrals at Sunset został zainspirowany popularnym plakatem z reprodukcją jednego z najsłynniejszych obrazów Moneta z podpisem CLAUDE MONET ROUEN CATHEDRAL AT SUNSET. Monet przedstawił katedrę 27 razy w latach 1890-1894 w różnych warunkach oświetleniowych i ze zmienną perspektywą. Chociaż Aëgerter fotografował plakat, który znajduje się za szklaną szybą witryny sklepowej, ze stałego punktu widzenia w odstępach czasu, widok plakatu nie pozostaje taki sam: stale zmieniające się cienie i rażące plamy światła, które padają na plakat z zewnątrz, zawsze ustawiają scenę dla innych części plakatu lub sprawiają, że znikają.Cathédrales hermétiques to seria fotografii trzech kościołów od okresu romańskiego do XX wieku. Cathédrales hermétiques opiera się również na ilustrowanej książce z 1950 roku. W przeciwieństwie do poprzednich projektów, skupia się na trzech wnętrzach kościołów chrześcijańskich jako miejscach medytacji i duchowych doświadczeń: Saint-Benoit-sur-Loire, romańskim kościele z X wieku, katedrze w Coutances, gotyckim kościele z XII wieku i kościele z XX wieku, Sainte-Jeanne-d'Arc w Nicei, zbudowanym przez architekta kościelnego Jacquesa Droza.

Każda z fotografii obejmuje okres około jednej godziny. Fotografie rozpoczynają się w ciemności, a architektura stopniowo staje się widoczna dzięki padającemu światłu słonecznemu, podobnie jak w ciemni, gdzie naświetlony materiał dopiero stopniowo staje się widoczny.

Wystawy indywidualne (wybór)

2016: Photographic Treatment ©, Galeria Art Affairs, Amsterdam (NL)

2016: Photographic Treatment ©, Festival Images Vevey, nagroda Nestle na Festival Images w Vevey

2015: Herbarium Cataplasma, Muzeum Fries, Leeuwarden (NL)

2015: Works in textile, Galerie Maud Barral, Nicea (FR)

2015: Cathédrales, Galeria Książek RVB, Paryż

2014: Cathédrales, Galeria Spraw Sztuki w Amsterdamie

2013: The Modernists and More, Muzeum Ermitaż w Amsterdamie

2012: Révélations, Galerie de la Ferronnerie, Paryż

2010: Le Louvre, MAMAC, Nicea

2010: Seek & Hide, Museum Van Loon, Amsterdam

2010: Tristes Tropiques: illustrations hors texte. In Zusammenarbeit mit Ronald van Tienhoven, Kunsthuis SYB, Beetsterzwaag (NL).

2009: Appropriations, Institut Néerlandais, Paryż

2009: Otwarcie wkrótce, otwarcie teraz, rezydencja RED A.I.R. Amsterdam

2009: An Alphabetical Index of Some of the Stories, Rezydencja CBK Zuidoost, Amsterdam

2009: A.E.G.E.R.T.E.R., 2×2 projects Gallery, Amsterdam

2011: Hermitage, The Modernists, Art Affairs Gallery, 2×2 projects Gallery in Zusammenarbeit mit C&H art space, Amsterdam

2011: Laurence Aëgerter, Photographies et Tapisseries, Galerie Maud Barral, Nizza

2011: Staged Realities, Galeria Johan Deumens, Lipsk

Künstlerbücher und Editionen

Meer vreude met kamerplanten (2015), nakład 3000 sztuk.

Healing Plants for Hurt Landscapes (2015), nakład 1000 sztuk + 50 sztuk w edycji limitowanej.

Cathédrales (2014), wydawca RVB Books, Paryż, nakład 490 sztuk + 50 sztuk w edycji limitowanej.

Trance (2012), nakład 10 sztuk

Należy pobrać kasety z katalogu w odpowiedniej kolejności, nakład 5 szt.

Tristes Tropiques: Illustrations hors texte(2011), we współpracy z Ronaldem van Tienhovenem, wydawca Filigranes, Paryż, nakład 1000 sztuk

10 DAYS / 22 MONTHS (2010), nakład 8Opracowania Laurence'a Aëgertera znajdują się w zbiorach Getty Center w Los Angeles, MoMA w Nowym Jorku, Bibliothèque nationale de France w Paryżu, MAMAC Nicea, Fries Museum Leeuwarden i kolekcji Caldic w Rotterdamie.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności