Kazimierz Gaca alias Jean Jacquin (* 1920 w Bydgoszczy (Bromberg); † 1997 lub około 2009) był polskim kryptoanalitykiem i oficerem. Przed II wojną światową pracował w Biurze Szyfrów (BS) nad rozszyfrowywaniem wiadomości radiowych, które niemieckie wojsko szyfrowało za pomocą maszyny Enigma.
Kazimierz był najmłodszym z czterech synów Aleksandry i Franciszka Gaców, po braciach Zbigniewie, Czesławie i Adamie.
W 1938 r. poszedł w ślady starszego o 12 lat brata Zbigniewa i został najmłodszym członkiem BS4, wydziału BS odpowiedzialnego za niemieckie szyfry w Warszawie, a dokładniej w Lesie Kabackim w Pyrach. Po niemieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r. musiał opuścić kraj, podobnie jak wszyscy pracownicy BS, uciekł przez Rumunię i znalazł azyl we Francji. W Château de Vignolles (Zamek Vignolles) w pobliżu Gretz-Armainvilliers, około 30 kilometrów na południowy wschód od Paryża, znalazł nową bazę wraz z wieloma kolegami. Tam mógł kontynuować swoją udaną pracę kryptoanalityczną przeciwko Enigmie w "PC Bruno", tajnej alianckiej organizacji wywiadowczej. Wraz z niemiecką ofensywą na Francję w czerwcu 1940 r. musiał ponownie uciekać przed nacierającym Wehrmachtem i znalazł nową lokalizację (nazwa kamuflażu: "Cadix") w pobliżu Uzès w wolnej południowej strefie Francji (zone libre).
W marcu 1943 r. został schwytany wraz ze swoimi przyjaciółmi i kolegami Edwardem Fokczyńskim i Antonim Palluthem podczas próby ucieczki z Francji, która była teraz całkowicie okupowana przez wojska niemieckie, do sąsiedniej Hiszpanii. Następnie zostali internowani w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Fokczyński zmarł tam z wycieńczenia w 1944 roku. Palluth tragicznie stracił życie w kwietniu 1945 r., gdy fabryka samolotów Heinkel, w której był zmuszony pracować jako więzień obozu koncentracyjnego, została częściowo zniszczona w wyniku alianckiego nalotu bombowego. Kazimierz Gaca stał zaledwie pięćdziesiąt metrów dalej w momencie, gdy odłamek bomby śmiertelnie ranił Pallutha. Po wojnie, w 1947 r., wraz z Sylwestrem Palluthem, kuzynem Antoniego Pallutha, wstąpił do francuskiego tajnego departamentu kierowanego przez generała Gustave'a Bertranda. W 1950 r. ożenił się z Monique Isambert, córką szofera generała, i zamieszkał z nią na południu Francji.
Za swoje zasługi został odznaczony Legią Honorową. Przeżył wszystkich swoich przyjaciół i kolegów z BS i był świadkiem upadku komunizmu w jego rodzinnej Polsce w 1989 roku, do której nigdy nie wrócił.
Hugh Sebag-Montefiore: Enigma - Bitwa o szyfr. Cassell Military Paperbacks, Londyn 2004, ISBN 0-304-36662-5.
Dermot Turing: X, Y & Z - The Real Story of how Enigma was Broken. The History Press, Stroud 2018, ISBN 978-0-7509-8782-0.