Wikibiopedia

 

Jan Bresiński

Jan Bresiński (ur. 12 czerwca 1954 r. w Bytomiu, Polska) jest artystą wizualnym i nauczycielem sztuki mieszkającym w Niemczech.

Życie i twórczość

Urodzony w rodzinie niemieckiego pochodzenia na Górnym Śląsku, uczęszczał najpierw do technikum w Bytomiu, gdzie uzyskał maturę zawodową. Ponieważ w tym czasie ujawnił się jego talent do rysowania, postanowił studiować sztukę. W latach 1971-1975 studiował malarstwo i grafikę na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia ukończył w 1979 roku w klasie mistrzowskiej Macieja Bieniasza, a ze względu na beznadziejną sytuację artystów w Polsce w momencie upadku komunizmu, zdecydował się na wyjazd do Niemiec (1985), gdzie mieszkała już część jego licznej rodziny. W Niemczech mieszkał najpierw nad Dolnym Renem (Neuss, Mönchengladbach, Krefeld). Od 1996 r. w Windeck i Eitorf w okręgu Rhein-Sieg.

Jan Bresinski pracuje nieprzerwanie jako artysta wizualny. Od 1996 roku pracuje w swoim studio na terenie fabryki Schoeller w Eitorf. Z biegiem lat Markusplatz na terenie starej fabryki przekształcił się w centrum kulturalne, w którym odbywają się wystawy i inne wydarzenia, a Jan Bresinski regularnie wystawia swoje prace w Niemczech i za granicą. Poprzez wydarzenia artystyczne, które zainicjował i zorganizował w okręgu Rhein-Sieg, tymczasowo ożywił życie kulturalne regionu. ("Kunst um Fluss" 1999 Herchen/Sieg, "SpielArt" 2002 Rheinbach).

Jan Bresiński zajmuje się głównie malarstwem, które w ciągu 40 lat jego twórczości przybierało różne formy, na przemian abstrakcyjne i realistyczne. Eksperymenty formalne i rozwój pozwoliły na wyraźny podział jego twórczości na cykle prac ("Segmenty ścian", "Continuum", "Land/Über/Gang", "Atlas błędów", "Jestem przestrzenią, w której jestem", "Zieleń elementarna").

W 2017 roku w ramach "Weltbaustelle Siegen" stworzył mural na budynku Gymnasium Am Löhrtor w Siegen wraz z afrykańskim artystą Charlesem Bhebe. okazjonalnie Jan Bresinski tworzy obiekty przestrzenne, instalacje, obiekty sterowane elektronicznie, które świadczą o jego ekspansywnym duchu wynalazczości.

Nieustannie uczy swoich umiejętności jako wykładowca na kursach malarstwa, w tym w Kunst- und Ausstellungshalle w Bonn, w prywatnej akademii sztuki "EigenArt" w Bad Heilbrunn oraz w swoim studio.

Nagrody

2012 - Laureat nagrody artystycznej miasta Limburg an der Lahn

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności