Wikibiopedia

Ingeborg Stadelmann

Ingeborg Stadelmann (* 1956 w Allgäu) jest niemiecką położną, autorką książek specjalistycznych, znawczynią aromatów, wydawcą i prelegentką.

Praca

Stadelmann zdała egzaminy położnicze w 1976 r., a następnie przez osiem lat pracowała w klinice. Od połowy lat 80. do 2002 r. pracowała jako niezależna położna w zakresie opieki przedporodowej, porodów domowych i opieki poporodowej. Jest założycielką praktyki położniczej “Erdenlicht” w Kempten, a w 1999 r. zainicjowała założenie związanego z nią centrum narodzin.

W 1988 roku, we współpracy z Bahnhof-Apotheke w Kempten, rozpoczęła produkcję i sprzedaż mieszanek zapachowych według własnych receptur. W 1994 r. ukazała się jej książka Die Hebammen-Sprechstunde (Godzina konsultacji położnej), która jest uważana za jeden z najlepiej sprzedających się poradników na temat ciąży, porodu i okresu połogu i została przetłumaczona na kilka języków. Książka została wydana własnym sumptem (Stadelmann Verlag), ponieważ - jak twierdzi Stadelmann - została odrzucona przez innych wydawców z powodu braku zdjęć. W swoim własnym wydawnictwie, które obecnie publikuje także prace innych autorów, wydała także inne poradniki zdrowotne o tematyce naturopatycznej.

Ingeborg Stadelmann prowadzi w Niemczech wykłady na tematy związane z medycyną alternatywną, takie jak naturalne położnictwo, ziołolecznictwo, homeopatia i aromaterapia.

Odrzuca medycynę opartą na dowodach naukowych (evidence-based medicine), a także oferuje szkolenia z zakresu aromaterapii i homeopatii dla pracowników medycznych oraz prowadzi dalsze szkolenia i seminaria specjalistyczne dla położnych, personelu pielęgniarskiego i farmaceutycznego. Od 2004 roku Stadelmann jest członkiem zarządu stowarzyszenia non-profit Forum Essenzia e.V., które zgodnie z własnymi deklaracjami zajmuje się promocją, ochroną i rozpowszechnianiem aromaterapii, pielęgnacji zapachów i kultury zapachowej. Od 2009 r. jest przewodniczącą stowarzyszenia.

Ingeborg Stadelmann jest mężatką i matką trojga dzieci.

Nagrody

1999 Złote Jabłko Listy Kobiet Kemptu za zasługi jako położna i inicjatorka powstania Centrum Narodzin w Kempten

2004 Złota Broszka Honorowa z Brylantem Bawarskiego Związku Położnych za wybitne zasługi

Krytyka

Propagowanie przez Stadelmanna alternatywnych terapii medycznych oraz daleko idące odrzucenie niekwestionowanych naukowo form diagnozy i terapii spotkało się z krytyką ekspertów. Dotyczy to na przykład odmowy wykonania badania ultrasonograficznego lub podania witaminy D. Oskarża się ją również o bezkrytyczne promowanie porodów domowych, nawet w przypadkach, gdy istnieje wyraźne ryzyko dla ciężarnej. Stadelmann podkreśla jednak, że poród domowy nie może wiązać się z żadnym ryzykiem.Stadelmann powiedziała, że nie zajmuje się medycyną opartą na dowodach. Ingeborg Stadelmann jest jednak w stanie poprzeć wiele swoich tez badaniami naukowymi z ostatnich lat. Wytyczne S3 dotyczące porodu o czasie, opublikowane w 2020 roku, pokrywają się z wypowiedziami Stadelmanna.

Publikacje

Konsultacje położnej, Stadelmann Verlag, ISBN 978-3-943793-88-8

Sprawdzone mieszanki zapachowe, Wydawnictwo Stadelmann, ISBN 978-3-980376-01-3

Homeopatyczna apteczka domowa i podróżna, Wydawnictwo Stadelmann, ISBN 978-3-943793-80-2

Mieszanki aromatyczne dla matki i dziecka, Stadelmann Verlag, ISBN 978-3-943793-93-2

Holistic Therapies in Pregnancy, Postpartum and Lactation, (wraz z Dietmarem Wolzem) Deutscher Apotheker-Verlag, ISBN 978-3-7692-5123-4

Aromatyczna pielęgnacja, Wydawnictwo Stadelmann, ISBN 978-3-943793-51-2

Pokrewne

Gudrun Mebs

Melanie Raabe

Greta Silver

Laura Malina Seiler

Bruno Zimmer

Nino Haratischwili

Sybil Gräfin Schönfeldt

Stefanie Stahl

Natascha Wodin

Eva-Maria Zurhorst

Susanne Fröhlich

Rotraut Susanne Berner

Corina Bomann

Katja Gloger

Svenja Leiber

Susanne Mierau

Natascha Ochsenknecht

Marah Woolf

Hazel Brugger

Mechtild Borrmann

Axel Hacke

Dora Heldt

Romy Hausmann

Nora Imlau

Mely Kiyak

Tanja Kinkel

Mirriam Prieß

Ulrike Renk

Eva Almstädt

Fatma Aydemir

Sabine Asgodom

Nora Bossong

Romy Fölck

Susanne Fischer-Rizzi

Martina Gercke

Theresa Hannig

Dörte Hansen

Bianca Iosivoni

Manuela Inusa

Petra Hülsmann

Kerstin Kempker

Carmen Korn

Gisa Klönne

Laura Kneidl

Regine Kölpin

Daniela Krien

Katja Kullmann

Hera Lind

Antonia Michaelis

Kat Menschik

Hanni Münzer

Ina Müller

Gisa Pauly

Susanne Oswald

Eva von Redecker

Katerina Poladjan

Mila Olsen

Nicole Staudinger

Gabriele Tergit

Sabine Thiesler

Bärbel Wardetzki

Eva Völler

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności