Wikibiopedia

 

Ingeborg Stadelmann

Ingeborg Stadelmann (* 1956 w Allgäu) jest niemiecką położną, autorką książek specjalistycznych, znawczynią aromatów, wydawcą i prelegentką.

Praca

Stadelmann zdała egzaminy położnicze w 1976 r., a następnie przez osiem lat pracowała w klinice. Od połowy lat 80. do 2002 r. pracowała jako niezależna położna w zakresie opieki przedporodowej, porodów domowych i opieki poporodowej. Jest założycielką praktyki położniczej "Erdenlicht" w Kempten, a w 1999 r. zainicjowała założenie związanego z nią centrum narodzin.

W 1988 roku, we współpracy z Bahnhof-Apotheke w Kempten, rozpoczęła produkcję i sprzedaż mieszanek zapachowych według własnych receptur. W 1994 r. ukazała się jej książka Die Hebammen-Sprechstunde (Godzina konsultacji położnej), która jest uważana za jeden z najlepiej sprzedających się poradników na temat ciąży, porodu i okresu połogu i została przetłumaczona na kilka języków. Książka została wydana własnym sumptem (Stadelmann Verlag), ponieważ - jak twierdzi Stadelmann - została odrzucona przez innych wydawców z powodu braku zdjęć. W swoim własnym wydawnictwie, które obecnie publikuje także prace innych autorów, wydała także inne poradniki zdrowotne o tematyce naturopatycznej.

Ingeborg Stadelmann prowadzi w Niemczech wykłady na tematy związane z medycyną alternatywną, takie jak naturalne położnictwo, ziołolecznictwo, homeopatia i aromaterapia.

Odrzuca medycynę opartą na dowodach naukowych (evidence-based medicine), a także oferuje szkolenia z zakresu aromaterapii i homeopatii dla pracowników medycznych oraz prowadzi dalsze szkolenia i seminaria specjalistyczne dla położnych, personelu pielęgniarskiego i farmaceutycznego. Od 2004 roku Stadelmann jest członkiem zarządu stowarzyszenia non-profit Forum Essenzia e.V., które zgodnie z własnymi deklaracjami zajmuje się promocją, ochroną i rozpowszechnianiem aromaterapii, pielęgnacji zapachów i kultury zapachowej. Od 2009 r. jest przewodniczącą stowarzyszenia.

Ingeborg Stadelmann jest mężatką i matką trojga dzieci.

Nagrody

1999 Złote Jabłko Listy Kobiet Kemptu za zasługi jako położna i inicjatorka powstania Centrum Narodzin w Kempten

2004 Złota Broszka Honorowa z Brylantem Bawarskiego Związku Położnych za wybitne zasługi

Krytyka

Propagowanie przez Stadelmanna alternatywnych terapii medycznych oraz daleko idące odrzucenie niekwestionowanych naukowo form diagnozy i terapii spotkało się z krytyką ekspertów. Dotyczy to na przykład odmowy wykonania badania ultrasonograficznego lub podania witaminy D. Oskarża się ją również o bezkrytyczne promowanie porodów domowych, nawet w przypadkach, gdy istnieje wyraźne ryzyko dla ciężarnej. Stadelmann podkreśla jednak, że poród domowy nie może wiązać się z żadnym ryzykiem.Stadelmann powiedziała, że nie zajmuje się medycyną opartą na dowodach. Ingeborg Stadelmann jest jednak w stanie poprzeć wiele swoich tez badaniami naukowymi z ostatnich lat. Wytyczne S3 dotyczące porodu o czasie, opublikowane w 2020 roku, pokrywają się z wypowiedziami Stadelmanna.

Publikacje

Konsultacje położnej, Stadelmann Verlag, ISBN 978-3-943793-88-8

Sprawdzone mieszanki zapachowe, Wydawnictwo Stadelmann, ISBN 978-3-980376-01-3

Homeopatyczna apteczka domowa i podróżna, Wydawnictwo Stadelmann, ISBN 978-3-943793-80-2

Mieszanki aromatyczne dla matki i dziecka, Stadelmann Verlag, ISBN 978-3-943793-93-2

Holistic Therapies in Pregnancy, Postpartum and Lactation, (wraz z Dietmarem Wolzem) Deutscher Apotheker-Verlag, ISBN 978-3-7692-5123-4

Aromatyczna pielęgnacja, Wydawnictwo Stadelmann, ISBN 978-3-943793-51-2

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności