Wikibiopedia

 

Guadalupe Pineda

Guadalupe Pineda (ur. 23 lutego 1955 w Guadalajarze) - meksykańska piosenkarka.

Życie

Pineda występował jako piosenkarz w klubach i kawiarniach podczas studiów socjologicznych na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym w Meksyku (UNAM). W tym czasie założyła dwie grupy: La propuesta i Sanampay, i rozpoczął karierę jako solowy wokalista. W 1984 roku nastąpił jej przełom dzięki nagraniu Yolanda (Te amo).

Występowała w największych meksykańskich teatrach, takich jak Teatro de Bellas Artes, La Sala Nezahualcóyotl, Auditorio Nacional, Teatro de la Ciudad de México, Teatro Degollado i Teatro Juárez. Ich repertuar sięga od bolero i tanga, przez ballady i ranchery, po pieśń klasyczną i operę. Śpiewała między innymi kompozycje José Alfredo Jiméneza, Agustina Lary, Violety Parry, Pabla Milanésa, Carlosa Gardela, Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Johannesa Brahmsa i Franza Schuberta.

Pineda koncertował w USA, Irlandii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Puerto Rico, Wenezueli, Argentynie i Kolumbii oraz występował z takimi muzykami jak Mireille Mathieu, Linda Ronstadt, Pablo Milanés, Rocio Dúrcal, Fernando de la Mora, Antonio Aguilar i Armando Manzanero.

W 2006 roku przyjęła zaproszenie od Mercedes Sosy w Teatro Colón, a w 2009 roku wystąpiła w Katedrze Notre-Dame de Paris. Do 2015 roku nagrała 29 albumów, ostatnie w swojej własnej wytwórni inter-sound.

Pokrewne

Andrea de Alba

Angélica María

Carla Morrison

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności