Wikibiopedia

 

Charles Aitchison

Charles Umpherston Aitchison KCSI (ur. 18 maja 1832 w Edynburgu, zm. 20 lutego 1896 w Oksfordzie) - brytyjski oficer kolonialny w Indiach, awansowany w wyniku powstania w 1857 roku. W końcu został sekretarzem stanu Foreign of India (GoI) i gubernatorem Punjab.

Młodzież i kształcenie

Charles Umpherston Aitchiston był synem Hugha Aitchisona. Jego matka pochodziła z rodziny Umpherstonów, którzy byli wybitni w protestanckich Scottish Convenanters. Ukończył szkołę średnią i Uniwersytet w Edynburgu (M. A.). Szczególnie interesował się logiką i metafizyką, świerkiem Przeznaczenie człowieka wywarło na niego silny wpływ. Semestr letni w 1854 roku spędził na uniwersytecie w Halle niedaleko Friedrich August Tholuck, a następnie studiował w Berlinie. Wiosną 1855 r., bez specjalnego przygotowania, uczestniczył w egzaminie selekcyjnym dla East India Company, w którym 131 kandydatów ubiegało się o 21 miejsc pracy. Mimo kiepskiego wyniku, był piątym najlepszym matematykiem.

Indie

W następnym roku został pouczony w Londynie w zakresie prawa i hindi. Należał do pierwszej grupy tzw. Competition Wallahs, czyli wyższych urzędników kolonialnych, którzy nie byli już szkoleni w Haileybury. W dniu 25 lutego 2007 r. W 1856 roku wylądował w Kalkucie. Po trzech miesiącach przeszedł próby w języku perskim i hindi. Następnie został wysłany do odległego dystryktu Hissara w Punjab.

Gubernator John Lawrence chciał jednak, aby czterech z wykształconych po nowym systemie było w jego sztabie, tak, że już po miesiącu, 4 kwietnia, po raz pierwszy w historii. Do Lahore. W ten sposób uniknął tego w Hissarze 29 grudnia 1945 roku. Maj 1857 roku odbędzie się masakra na 19 białych. Mimo to wpadł w powstanie Sepoya. Cztery miesiące spędził m.in. w obronie mostu w Amritsar. Uczestniczył w odbiciu Delhi.

Jako prywatny sekretarz komisarza ds. sprawiedliwości pracował nad projektem kodeksu karnego dla Punjab. Po awansie swojego przełożonego został wkrótce podsekretarzem Foreign. Uczestniczył w wycieczce Wicekróla, lorda Canninga, podczas gdy wielkie rozproszenie ziemi odbywało się w lojalnych stanach książąt. Wiele aktów wręczenia i listów skończonych tradycyjnie w języku perskim, język podwórza Mogulna, napisał i przeczytał w obecności księcia i wicekróla. W 1861 roku wraz z Henrym Mortimerem Durandem zaprojektował nową politykę adopcyjną dla bezdzietnych Rajasów, odrzucających Doctrine of Lapse. Lawrence, wicekról od 1864 roku, powierzał mu dalsze zadania.

Chcąc dać mu doświadczenie w ogólnej służbie administracyjnej, został ponownie wysłany do Punjab w roku 1865. Następnie powrócił do administracji centralnej jako sekretarz stanu (Foreign Secretary). Był blisko zabicia wicekróla Mayo na Andamanach. Na stanowisku był szczególnie zaangażowany w stosunki z Afganistanem. Konserwatywna polityka wicekróla Roberta Bulwera-Lyttona, która ostatecznie doprowadziła do drugiej wojny anglo-Afghańskiej, była mu przeciwna.

W marcu 1878 roku przyjął stanowisko komisarza British Birmy, które zachował do lipca 1880 roku. Od kwietnia 1882 do 1887 został porucznikiem Punjab, najważniejszym z 12 prowincji Indii Brytyjskich. Jego najstarsza córka, Beatrice Clementina (zm. 1902), poślubiła w 1887 roku swojego prywatnego sekretarza Jamesa Roberta Dunlopa Smitha Aitchisona. Jako urzędnik kolonialny wspierał rozwój misji chrześcijańskich. Jego kadencja obejmuje utworzenie Uniwersytetu Panjabskiego, który wprawdzie miał na celu również ukończenie klasycznych muzułmańskich nauk, ale także przybliżenie tubylcom zachodniej wiedzy i metod. Założona w 1864 roku w Ambala szkoła Wards' School (Księcia Synów) stała się po nim uczelnią w Lahore w 1886 roku.

Właściwie, po swoim urlopie na ojczyznę, chciał zrezygnować z funkcji gubernatora, ale w kwietniu 1887 roku odpowiedział na prośby lorda Dufferina i przyjął apelację do Rady Najwyższej (do listopada 1888 roku). W tym samym czasie był prezesem Komisji Public Service, która podjęła decyzję o dalekosiężnych reformach Indian Civil Service. Wtedy się zaraził. W końcu przeszedł na emeryturę w listopadzie 1888 roku. Najpierw mieszkał w Londynie, ale wkrótce potem przeniósł się do Oxfordu, gdzie został pochowany na cmentarzu Wolvercote.

Satysfakcja

1881: Knight Commander des Order of the Star of India (KCSI)

1882: Companion des Order of the Indian Empire (CIE)

1877: doktor honorowy (LLD), Uniwersytet w Edynburgu

1895: M.A. (honorowo), Uniwersytet w Oksfordzie

Szkoła Szefa Aitchisona w Lahore jest jego imieniem.

Utwory

Jego głównym dziełem jest kolekcja z obszernymi wskazówkami historycznymi: A collection of treaties engagements, and sanads relation to India and neighbouring countries... (tłumaczenie na Urdu zaniepokoił Jwala Sahai). Wszystkie umowy zawarte przez władzę kolonialną z książętami są wymienione w angielskiej wersji językowej. Ta kolekcja źródeł z 1862 r. była później rozszerzana, ponownie rozłożona, częściowo pod lekko zmodyfikowanym tytułem, takim jak 1922 r.: Manual of collections of treaties and of collections relation to treaties... jest jednak zawsze cytowana pod jego imieniem.

jako Hrsg. : Passages in the Lives of Helen Alexander, and James Currie of Pentland and other Papers; Belfast 1869 (dokumenty rodzinne Francisa Umpherstona, Esq., Elmswood, Loanhead)

The Native States of India; 1875

Biografia J. Lawrence'a w: Hunter, W.W.; Rulers of India; Oxford 1892

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności