Wikibiopedia

 

Alex Atala

Milad Alexandre Mack Atala (ur. 9 grudnia 1968 w São Paulo) - brazylijski szef kuchni.

Biografia

Jego pierwsza kariera rozpoczęła się w rodzinnym mieście jako DJ. Dzięki temu osiągnął w Brazylii pewną notoryczność. Po ukończeniu szkoły, w 1989 roku wyjechał do Europy i przez kilka lat pracował we Włoszech, Francji i Belgii. Tam zabrakło mu pieniędzy i musiał pracować jako malarz i dekorator. Aby uzyskać pozwolenie na pobyt, uczęszczał do szkoły zarządzania hotelami w Namur.

Kiedy w 1994 roku urodził się jego syn Pedro, wrócił do São Paulo i wkrótce wyrobił sobie nazwisko w branży. Otrzymuje nagrodę Odkrycie Roku od brazylijskiego stowarzyszenia restauratorów Abredi. W 1999 roku Atala otwiera dwie własne restauracje: Namesa, rodzaj restauracji typu fast food, oraz swoją restaurację D.O.M. Atala łączy europejskie techniki kulinarne ze składnikami pochodzącymi z Amazonii i lasów deszczowych, na przykład z dzikimi owocami, korzeniem manjok czy leśnymi mrówkami, które smakują jak trawa cytrynowa. Restauracja wkrótce zostaje uznana za jedną z najlepszych restauracji na świecie i jest doceniana przez najlepszych szefów kuchni, takich jak René Redzepi z restauracji Noma.

W 2006 roku D.O.M został uznany za jedną z 50 najlepszych restauracji na świecie w rankingu “The World’s 50 Best Restaurants” magazynu “Restaurant Magazine”. Z początkowego 50 miejsca, w 2012 roku wspięła się na 4 miejsce, a w 2013 roku zajęła 6 miejsce w tym zestawieniu. Niedaleko D.O.M, Atala otworzyła również w 2009 roku bistro “Dalva e Dito”.

W 2012 roku założył swój instytut o nazwie ATÁ, którego celem jest promowanie lokalnych małych firm oraz m.in. dokumentowanie żywności Amazonii i zachowanie jej kulinarnego dziedzictwa. W kwietniu 2013 roku Alex Atala znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Time, obok takich gwiazd jak Steven Spielberg i Christina Aguilera w sekcji artystów.

Prace

Por uma Gastronomia Brasileira - Alex Atala - 2003 - ISBN 8586518352

“DOM - Nowa kuchnia brazylijska”, książka kucharska autorstwa Alexa Atali w wersji niemieckiej, październik 2013, ISBN 3944297075

Nagrody

W 2013 roku Alex Atala otrzymał nagrodę Eckart-Witzigmann za twórczą odpowiedzialność i radość z życia.

Pokrewne

Vintage Culture

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności