Wikibiopedia

 

Arthur Ramos

Arthur Ramos de Araújo Pereira (* 7 lipca 1903 w Pilar (Alagoas); † 31 października 1949 w Paryżu) był brazylijskim etnologiem, antropologiem i psychologiem społecznym.

Życie

Ramos studiował medycynę na Universidade Federal da Bahia, gdzie ukończył pracę na temat “Pierwotność i szaleństwo”. Został mianowany “lekarzem sądowym … i miał wykształcenie psychiatryczne”. W połowie lat 40. został profesorem zwyczajnym antropologii i etnologii w Rio de Janeiro. Teoretycznie, był pod silnym wpływem Niny Rodrigues.Ramos przyczynił się znacząco do instytucjonalizacji nauk społecznych w Brazylii. W 1949 roku został dyrektorem Wydziału Nauk Społecznych w UNESCO. Wraz z Bertrandem Russellem, Jeanem Piagetem, Marią Montessori i Julianem Huxleyem pracował, aż do wczesnej śmierci, nad planem pokoju na świecie.W języku niemieckim Die Negerkulturen in der neuen Welt został wydany w Zurychu w 1948 roku.

Dla Richarda Pattee był on uważany za “największy żyjący autorytet na temat brazylijskiego Murzyna” w swoich czasach.Jego najsłynniejszy cytat brzmi: “Moją najwyższą nagrodą byłoby usłyszeć ponownie te drogie głosy, które wiatr z dalekiego Pilar niesie do mnie jak muzykę do mojego serca.”

Pokrewne

Afrânio Peixoto

Afrânio Coutinho

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności