Wikibiopedia

 

Lucimar Aparecida de Moura

Lucimar Aparecida de Moura (ur. 22 marca 1974 w Timóteo) - brazylijska lekkoatletka uprawiająca lekkoatletykę. Była dominującą sprinterką na krótkim dystansie w Ameryce Południowej w latach 2000. W czasach juniorskich startowała również w skoku w dal i pięcioboju, a później specjalizowała się w sprincie.

Kariera sportowa

Sukcesy De Moury obejmują prawie dwie dekady; zdobyła wiele złotych medali, zwłaszcza na Mistrzostwach Ameryki Południowej. W 2007 roku, przed rodzimą publicznością w São Paulo, po raz pierwszy na zawodach kontynentalnych udało jej się zapewnić sobie potrójne złoto - zwycięstwa zarówno na 100 i 200 metrów, jak i w sztafecie 4 na 100 metrów.

Po raz pierwszy pojawiła się na światowej scenie w 1992 roku, kiedy to wystartowała w biegu na 100 metrów na Mistrzostwach Świata Juniorów w Seulu, ale została tam wyeliminowana w drugiej rundzie (= pośrednie heaty / ćwierćfinały). Tymczasem de Moura w trakcie swojej kariery sportowej startował w pięciu mistrzostwach świata seniorów. Podczas swojego debiutu w Atenach w 1997 roku dotarła do drugiej rundy na 100 metrów, ale została wyeliminowana w wyścigu wstępnym wraz z zespołem sztafetowym - kwartet ustanowił nowy rekord Brazylii - 43,89 sekundy. W 1999 roku w Sewilli dotarła do ćwierćfinałów zarówno w biegu na 100, jak i 200 metrów. Dopiero sześć lat później ponownie wystartowała na mistrzostwach świata, dochodząc do półfinałów na obu dystansach sprinterskich w Helsinkach w 2005 roku. Jeszcze większy sukces odniosła jako członkini sztafety, która dotarła do finału i zajęła piąte miejsce. W Osace w Japonii w 2007 roku nie przeszła drugiej rundy w biegu na 100 metrów; sztafeta również poniosła porażkę w eliminacjach. Na Mistrzostwach Świata w Berlinie w 2009 roku de Moura był w stanie powtórzyć swój wynik z 2005 roku, ale w konkursie indywidualnym został wyeliminowany w pośredniej fazie, tak jak dwa lata wcześniej. Do tej pory reprezentowała też swój kraj na dwóch letnich igrzyskach olimpijskich. W Atenach w 2004 roku została wyeliminowana w drugiej rundzie biegu na 200 metrów i we wstępnym wyścigu sztafety. Cztery lata później w Pekinie startowała w biegu na 100 metrów i ponownie nie przeszła przez eliminacje pośrednie. Znacznie większym powodzeniem cieszyły się biegi sztafetowe. Kwartet dotarł do finału i początkowo zajął czwarte miejsce. 17 sierpnia 2016 roku rosyjskie biegaczki Julia Szerszańska, Jewgienia Poliakowa, Aleksandra Fedorowa i Julia Gushchina zostały pozbawione złotego medalu w sztafecie 4 na 100 metrów za doping. Następnie skorygowano w górę medale Belgii (teraz złoto), Nigerii (teraz srebro) i Brazylii (teraz brąz).

Pokrewne

Geisa Aparecida Coutinho

Adriana Aparecida da Silva

Rayssa Leal

Elisângela Adriano

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności