Wikibiopedia

 

Hamid Algar

Hamid Algar (ur. 1940 w Anglii) jest anglo-amerykańskim uczonym islamskim i emerytowanym profesorem studiów perskich i islamskich na Wydziale Studiów Bliskowschodnich na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie wykładał od 1965 do 2010 roku, a także tłumaczem książek arabskich, tureckich i perskich, w tym biografii Chomeiniego.

Życie i praca

Hamid Algar studiował islamistykę na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie w 1965 roku uzyskał tytuł doktora. Od 1965 roku wykłada Tafsir, sufizm (zakon Naqshbandi Sufi), szyizm, historię islamu w Iranie, literaturę arabską, perską i turecką na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Jego zainteresowania obejmują regiony Azji Środkowej, Indii, Kurdystanu, Turcji i Bałkanów.

Przetłumaczył Ali Shariati, Morteza Motahhari, Mahmud Taleghani i Velayat-e faqih (perski ولایت فقیه, DMG welāyat-e faqīh), który jest uważany za główne dzieło polityczne. Perski حکومت اسلامی, DMG Ḥokūmat-e eslāmī autorstwa ajatollaha Chomeiniego (1902-1989), szyickiego uczonego oraz politycznego i duchowego przywódcy rewolucji islamskiej i późniejszej Islamskiej Republiki Iranu w latach 1978-1989, pod tytułem Islamic Government: Governance of the Jurist na język angielski i opatrzył go przypisami.

Współtworzył Cambridge History of Iran i jest autorem ponad stu artykułów w Encyclopædia Iranica.

Wyróżnienia

Doktor honoris causa Uniwersytetu Teherańskiego

Dzieła (wybór)

Imam Abu Hamid Ghazali

Jezus w Koranie

Korzenie rewolucji islamskiej w Iranie

Sufizm: Zasady i praktyka

Surat Al-Fatiha: Fundament Koranu

Sunna: jej obowiązkowe i przykładowe aspekty

Wahhabizm: Esej krytyczny

Religia i państwo w Iranie: 1785-1906 (Berkeley: University of California Press, 1969)

Mirza Malkum Khan: A Biographical Study in Iranian Modernism (Berkeley: University of California Press, 1973)

The Path of God's Bondsmen from Origin to Return autorstwa Najm al-Din Razi, znanego jako Daya (Delmar, NY: Caravan Books, 1982) (tłumaczenie z perskiego ze wstępem i przypisami)

Islam and Revolution: Writings and Declarations of Imam Khomeini (Berkeley: Mizan Press, 1981) (tłumaczenie i przypisy)

Imam Khomeini: Islamic Government: Governance of the Jurist - tłumaczenie na język angielski z przypisami Hamida Algara.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności